Chrbtica a kardiotréning

Základom je aeróbne cvičenie.

Cieľom aeróbneho cvičenia je zvýšenie tepu. Najľahšou a najjednoduchšou cestou je obyčajná chôdza.

Chôdza je jednoduchý a zázračný pohyb.

Doteraz neprekonaný. Nemá konkurenciu. Je to úplne najjednoduchší spôsob ako zrýchliť tep srdca! Je to cvičenie, ktoré môže robiť každý. Je to druh pohybu, ktorý je dostupný úplne každému. Rýchla chôdza zrýchli tep, rozprúdi krv a zrýchli činnosť srdca. Rozhýbe svaly, zmobilizuje kĺby a odbúrava tuk. Nielen to. Zlepší našu celkovú fyzickú výkonnosť. Zlepší náladu a vráti chuť do života.

Rýchla chôdza nám dodá energiu a radosť z každého dňa.

Stačí len málo. Len zdvihnúť zadok a pohnúť kostrou. Správne sa obliecť, prekonať pohodlie a zabudnúť na seriál v televízii. Zabezpečme si vhodnú a pohodlnú obuv. Výberu správnej obuvi venujme dostatok času a pozornosti. Rovnako i oblečeniu. Dnes nie je problém zohnať kvalitné a pohodlné športové oblečenie.

Investujme prostriedky do správnej obuvi i oblečenia!

Je to dobrá investícia. S chôdzou začnime pomaly a postupne. Nie sme na pretekoch. Tempo prispôsobme svojim možnostiam a kondícii. Tak, aby sme mali radosť z pohybu. Chôdza nesmie byť trápením, ale potešením.

Odborníci odporúčajú na úvod takzvané konverzačné tempo.

To je tempo, pri ktorom môžeme hovoriť vo vetách a nemusíme lapať dych medzi slovami. Postupne pridávajme. Postupne zvyšujme tempo. Konverzácia bude ťažšia a komplikovanejšia. Zhlboka dýchajme. Ruky budú postupne zväčšovať rozsah pohybu.

Skvelá forma chôdze je takzvaný nordic walking, teda chôdza s palicami.

Odporúčame ! Telo je symetricky zaťažované, ruky i nohy. Efektívnosť pohybu a chôdze sa zvyšuje. Nie je to vhodné pre úplných začiatočníkov. Rýchlo sa dostaneme na požadovanú úroveň. Stačí pár týždňov systematickej a pravidelnej chôdze. Pri chôdzi vnímajme svoje okolie. Prírodu okolo nás. Napríklad, z vlastnej skúsenosti. Rýchla chôdza po lesoch Malých Karpát. Krásna jesenná príroda. Tie farby ! Tá vôňa a atmosféra. Radosť a zážitok. Pri chôdzi nezabudnime pozerať pod nohy ! Na zemi sú i jamy a kamene. Ak sme pri ceste, tak pozor na autá ! Všímajme si okolie. Nielen z estetických dôvodov, ale i z dôvodov vlastnej bezpečnosti.

Nezabúdajme na pitný režim !

Chôdza znamená vyšší výdaj tekutín a ten treba nahradiť. Teplý čaj po návrate domov je veľmi príjemné potešenie. Ešte jeden tip. Ak máme dobrých kamarátov, zoberme ich so sebou. Spoločnosť príjemných ľudí spraví rýchlu chôdzu ešte príjemnejšiu a zaujímavejšiu. Človek je spoločenský tvor. Spoločnosť mu pomáha. Chôdza sa môže premeniť na príjemnú spoločenskú zábavu a príležitosť na stretnutie s rodinou a priateľmi. Posilníme zároveň zdravie i vzťahy.

Strom Zdravia 2