Kardiotréning

Základom je aeróbne cvičenie.

Cieľom aeróbneho cvičenia je zvýšenie tepu. Najľahšou a najjednoduchšou cestou je obyčajná chôdza.

Chôdza je jednoduchý a zázračný pohyb.

Doteraz neprekonaný. Nemá konkurenciu. Je to úplne najjednoduchší spôsob ako zrýchliť tep srdca ! Je to cvičenie, ktoré môže robiť každý. Je to pohyb dostupný úplne každému. Rýchla chôdza zrýchli tep, rozprúdi krv a zrýchli činnosť srdca. Rozhýbe svaly, zmobilizuje kĺby a odbúrava tuk. Nielen to. Zlepší našu celkovú fyzickú výkonnosť, zlepší nám náladu a vráti chuť do života.

Rýchla chôdza nám dodá energiu a radosť z každého dňa.

Stačí tak málo. Len zdvihnúť zadok a pohnúť do kroku. Správne sa obliecť, prekonať pohodlie a zabudnúť na seriál v televízii. Zabezpečme si vhodnú a pohodlnú obuv. Výberu správnej obuvi venujme dostatok času a pozornosti ! Rovnako i oblečeniu. Dnes nie je problém zohnať kvalitné a pohodlné športové oblečenie.

Investujme prostriedky do správnej obuvi i oblečenia!

Je to dobrá investícia. S chôdzou začnime pomaly a postupne. Nie sme na pretekoch. Tempo prispôsobme svojim možnostiam a kondícii. Tak, aby sme mali radosť z pohybu. Chôdza nesmie byť trápením, ale potešením.

Odborníci odporúčajú na úvod takzvané konverzačné tempo.

To je tempo, pri ktorom môžeme hovoriť vo vetách a nemusíme lapať dych medzi slovami. Postupne pridávajme, zvyšujme tempo. Konverzácia bude ťažšia, komplikovanejšia. Zhlboka dýchajme. Ruky budú postupne zväčšovať rozsah pohybu.

Skvelá forma chôdze je takzvaný nordic walking, teda chôdza s palicami.

Odporúčam ! Telo je symetricky zaťažované, ruky i nohy. Efektívnosť pohybu a chôdze sa zvyšuje. Nie je to vhodné pre úplných začiatočníkov. Rýchlo sa dostaneme na požadovanú úroveň. Stačí pár týždňov systematickej a pravidelnej chôdze. Pri chôdzi vnímajme svoje okolie. Prírodu okolo nás. Tak toto milujem. Rýchla chôdza po lesoch Malých Karpát. Krásna jesenná príroda. Tie farby ! Tá vôňa a tá atmosféra. Radosť zo života a skutočne nádherný zážitok.

Pri chôdzi nezabudnime pozerať pod nohy !

Na zemi sú i jamy a kamene. Ak sme pri ceste, tak pozor na autá ! Všímajme si okolie. Nielen z estetických dôvodov, ale i z dôvodov vlastnej bezpečnosti.

Nezabúdajme na pitný režim !

Chôdza znamená vyšší výdaj tekutín a ten treba nahradiť. Teplý čaj po návrate domov je veľmi príjemné potešenie. Ešte jeden tip. Ak máme dobrých kamarátov, zoberme ich so sebou.

Spoločnosť príjemných ľudí spraví rýchlu chôdzu ešte príjemnejšiu a zaujímavejšiu.

Človek je spoločenský tvor. Spoločnosť mu sedí. Chôdza sa môže premeniť na skutočnú spoločenskú zábavu a príležitosť na stretnutie s rodinou a priateľmi. Posilníme svoje zdravie i vzťahy. Tomu hovoríme produktívny život !

Strom Zdravia 2