Spondylolistéza chrbtice

Degeneratívna spondylolistéza je deformácia stavby stavca, spôsobená jeho opotrebovaním.

Opotrebovanie má za následok degeneráciu fazetových medzistavcových kĺbov na jednotlivých stavcových výbežkoch. Nepravidelná stavba niektorého zo stavcov je predpoklad pre postupný vznik spondylolistézy. Pokiaľ príde k deformácii stavcového oblúka, stavec má znemožnený pohyb voči svojmu spodnému stavcu smerom dopredu. Táto situácia má za následok posun stavcov nad postihnutým miestom zo svojej správnej polohy.

Spúšťa sa tým lavína nepríjemných zdravotných ťažkostí.

Sú to predovšetkým bolesti v dolnej časti chrbtice. Bolesť vyžaruje často až do nôh. Mimoriadne sú ohrození ľudia s cukrovkou. U diabetikov je podľa odborníkov štvornásobne vyššie riziko vzniku degeneratívnej spondylolistézy. Toto ochorenie býva často spojené so skoliózou chrbtice.

Základom liečby spondylistézy je naťahovanie.

Cieľom je obnovenie prekrvenia svalov a mäkkých tkanív v dolnej časti chrbta. Táto liečba sa kombinuje užívaním nesteroidných protizápalových liekov NSA. Lieky pomôžu zmierniť bolesť a umožňujú pohyb a cvičenie. Najúčinnejšie cviky pri spondylolistéze sú presadzovanie nohy s panvou. Presadzovanie panvy s oboma nohami. Hamstringy s ohnutou a vystretou nohou. Odťahovače a priťahovače bedier a naťahovanie driekových, štvorhlavých a sedacích svalov. Skúsený fyziater vám vysvetlí podstatu a spôsob týchto cvičení. Degeneratívna spondylolistéza je chronické, bolestivé a nepríjemné pškodenie chrbtice. Vyžaduje dôkladnú diagnostiku a cielenú a systematickú liečbu. Cieľom je zmiernenie bolestí, udržanie hybnosti a rovnováhy.

Strom Zdravia 2