Krížová chrbtica a kostrč

Krížová, alebo sakrálna chrbtica je v podstate kosť, ktorá sa skladá z piatich zrastených stavcov.

Tieto zrastené stavce sa označujú ako S1-S5. Tieto zrastené stavce smerujú do pomyselného trojuholníka. Krížová kosť býva menej často postihnutá bolesťami a chorobnými procesmi ako ostatné časti chrbtice.

Najčastejšie ide o takzvaný zápal sedacieho nervu, ktorý prechádza cez hlboko uloženú svalovú hmotu.

Prechádza cez hlboko uložené zväzky svalových vlákien. Tento stav vzniká často ako následok dlhého sedenia. Opuchnuté a poškodené svalstvo môže tlačiť na sedací nerv. Výsledkom je prudká a nepríjemná bolesť. Bolesť vystreľuje do sakrálnej oblasti a do zadnej časti stehna.

Kostrč je niečo ako zakrpatený chvost.

Kostrč vychádza z dolného uhla trojuholníka sakrálnej kosti. Kostrčou neprebieha miecha. Kostrč je zložená zo štyroch stavcov. V lekárskej praxi sa najčastejšie stretávame so zlomeninami, alebo jednoduchými nárazmi niektorej časti chrbtice. Táto zlomenina nemôže byť fixovaná v sadrovom obväze, takže býva spojená s výraznými bolesťami pri minimálnom pohybe. Základným liečebným prístupom je pokojová liečba a potrebná imobilizácia. Maximálna opatrnosť pri akejkoľvek pohybovej činnosti. V ťažších prípadoch lieky proti bolesti. Kostrč je anatomickým ukončením chrbtice.

Strom Zdravia 2