Seknutie v krížoch

Seknutie v krížoch je choroba asi tak stará, ako ľudstvo samé !

Seknutie v krížoch poznajú asi všetky národy sveta. Hovoríme o veľmi častom a rozšírenom zdravotnom probléme. Nemci ho nazývajú hexenšús, odborníci ho označujú ako akútne lumbago. Vzniká pri manipulácii s bremenami, pri prudkom zohnutí, alebo pôsobením chladu a na oblasť driekovej chrbtice.

Akútne lumbago vzniká náhle a rýchlo !

Väčšinou bez akýchkoľvek varovných príznakov. Bum ! A je to tu. Ako blesk z jasného neba. Krutá bolesť, pohyb nemožný. Všetci sme už počuli veľa dramatických až hororových príbehov o seknutých ľuďoch. Zase také dramatické to nebude. Seknutie v krížoch je nepríjemná zdravotná príhoda, ale neumiera sa na ňu. Niektorí ľudia majú bohaté skúsenosti. Seknutie v krížoch sa opakuje niekoľkokrát do roka. Z ničoho nič prudká bolesť, postihnutý sa nevie pohnúť. I minimálny pohyb vyvoláva dramatické a neznesiteľné príznaky. Seknutie v krížoch má viaceré príčiny. Niekedy môže byť príčinou zápalové, degeneratívne, či reumatické ochorenia. Je to skôr vzácnosťou. V drvivej miere prevažujú funkčné poruchy chrbtice. Vzniká následkom narušenia činnosti medzi statickými a dynamickými svalovými skupinami  v oblasti driekovej chrbtice.

Seknutie chrbtice je v podstate obranný reflex, ktorým sa chrbtica bráni pred poškodením.

Pomáhajú tým udržať stavce v polohe, aby neprišlo k ich vysunutie zo svojej fyziologickej polohy účinkom ich vykrútenia do príliš veľkého uhla. Svaly reagujú na pohyb stavcov a snažia sa ich fixovať v udržateľnej polohe. Chrbtica predstavuje fyziologicky vyvinutý a inteligentný funkčný a organický systém so svojimi ochrannými mechanizmami.

Seknutie v krížoch vzniká ako priamy následok svalovej nerovnováhy.

Prvá pomoc je pokoj a suché teplo. Ľahnime si na tvrdšiu podložku a pod nohy umiestnime pár vankúšov. Driek by mal s telom zvierať približne deväťdesiatstupňový uhol. Táto poloha prináša čiastočnú úľavu. Pokiaľ máme doma nejaký voľnopredajný liek proti bolesti, napríklad ibuprofén, môžeme ho užiť. Väčšina seknutí si skôr, či neskôr vyžaduje návštevu lekára. Lekár vykoná orientačné vyšetrenie a naordinuje potrebnú liečbu. Pacient potrebuje niekoľko dní pokoj a užívať predpísané lieky. Žiadne masírovanie ! Žiadne kúpele vo horúcej sprche, alebo vani. Obľúbené sú návštevy rôznych ľudových liečiteľov a naprávačov. Vyhľadávajú ich predovšetkým tí, ktorí nedôverujú lekárom, alebo chcú rýchly efekt. Táto liečba je bez záruky. Nemá žiadny odborný ani teoretický základ. Je to liečba empirická, opierajúca sa o určité skúsenosti. Nakoľko sa im dá veriť, je na zvážení každého z nás. Každý je zodpovedný za svoje zdravie. I v tomto prípade.

Stres a životný štýl sú nápomocnými faktormi pri vzniku akútneho lumbaga.

Nekonečné sedenie za počítačom, dlhé sedenie za volantom, pobyt v chladných klimatizovaných priestoroch, či nevhodné a nedostatočné oblečenie v zimných mesiacoch sú negatívnymi faktormi, ktoré nahrávajú tomuto ochoreniu. Obezita,nedostatok pohybu a aktivity, či nesprávna manipulácia s ťažkými a objemnými predmetmi sa môže podpísať pod vznik tejto nepríjemnej zdravotnej komplikácie. Seknutie v krížoch netrvá zvyčajne dlho, no každý si ju určite nadlho zapamätá..

Strom Zdravia 2