Ako šetriť s vodou v záhrade

Každá záhrada potrebuje vodu.

Žiadna záhrada bez dostatku vody nemá šancu na prežitie. Malá, či veľká záhrada. Voda je nenahraditeľná. Ceny energií neustále stúpajú. Ani voda nie je výnimka. Cena a hodnota vody rastie. Tak úmerne rastú i náklady na udržiavanie našej záhrady. Nepredpokladáme, že ceny vody a energií budú v dohľadnom čase klesať. Očakávame skôr úplne opačný trend. Šetrenie s vodou získava stále viac na aktuálnosti. Každý majiteľ záhrady chce mať peknú, zdravú a udržovanú záhradu. Bez toho, aby pritom zbankrotoval na vode..

Rozumné hospodárenie s vodou v záhradách je perspektívna a rozumná stratégia.

Spotreba vody býva niekedy enormná. Často to zistíme až pri platení účtov. Menšia časť záhradkárov má k dispozícii vlastnú studňu, alebo potok pri záhrade. Sú tak vo výhode. Samozrejme za predpokladu, že v studni je voda. Pitná voda predstavuje luxusný a drahý spôsob zalievania záhrady. Drahé a neekologické riešenie.

Základom rozumného hospodárenia s vodou je jej zadržiavanie.

Na začiatok zopár jednoduchých tipov. Začnime vysádzaním. Rozumné je sadiť rastliny podľa ich nárokov na vodu. Rastliny, ktoré vyžadujú viac vody patria do vlhkého prostredia. Rastliny, ktoré majú nižšiu potrebu vody, sadíme do suchého prostredia. Jednoduché pravidlo. Ušetríme vodu i námahu. Hustá výsadba rastlín, ktoré vytvárajú kompaktný systém účinne zabraňuje vplyvu slnka na pôdu pod nimi. Pôda je chránená pred tepelnými účinkami slnečného pálenia a tak i nadmernému vysušovaniu pôdy. Múdri záhradkári polievajú ráno. Prečo ? Ráno je chladnejšie a odparovanie vody je tak pomalšie. Ranné polievanie znamená viac vody do pôdy. Mnohí záhradkári používajú na zdržiavanie vody takzvané vsakovacie jamy. Správnou modeláciou terénu a vytvorením vsakovacích jám sa dosiahne, že voda, ktorá padla na našu záhradu, neodteká preč v celom množstve. Naopak, čo najväčší objem tejto vody zostáva v záhrade. Neodteká do kanalizácie, ale vsakuje do hlbších vrstiev pôdy.

Dažďová voda je bohatý zdroj vody pre naše záhrady.

Jednoduchý a prirodzený prísun vody. Dažďová voda je ideálne médium na polievanie záhrady. Čistá voda bez chémie. Stačí šikovne skonštruovaná odkvapová rúra a dostatočný zásobník na vodu. Investícia za pár desiatok eur. Šikovný záhradkár vie, ako to ľahko a jednoducho zrealizovať. Jednoduchý patent. Pokiaľ prší, tak je voda ľahko a rýchlo poruke. Lacno, rýchlo a ekologicky.

Strom Zdravia 2