Chrbtica a šoférovanie

Auto je jedným zo symbolov dnešnej doby.

Auto a jeho šoférovanie sa stalo jednou zo základných ľudských činností. Áut neustále pribúda a tým i celkový čas, ktorí strávime za jeho volantom.

Vedenie vozidla je namáhavá a stresujúca činnosť.

Duševne i telesne. Vyžaduje pokoj, sústredenie a vytrvalosť. Na cestách zažívame mnohé záťažové situácie. Predovšetkým profesionálni vodiči by mali  k tomu čo povedať. Sedenie za volantom nie je prirodzená ľudská činnosť.

Človek nebol prírodou stvorený ako vodič a šofér.

Do tejto pozície sa dostal ako výsledok technického a civilizačného vývoja. Žiaľ, jeho chrbtica nebola na to dostatočne vyvinutá a pripravená. Hodiny a hodiny za volantom dávajú chrbtici poriadne zabrať. Tento nefyziologický stav nie je dostatočne kompenzovaný adekvátnym množstvom pohybu a správnej telesnej aktivity. Čas strávený za volantom sa začne prejavovať na chrbtici. A nielen na nej. Celý pohybový systém je vystavený námahe. Tlačenie na spojku a brzdu zamestnáva dolné končatiny. Držanie volantu znamená záťaž na horné končatiny, ale i chrbát. Výsledkom je napätie svalov a bolesti. Veľmi exponovanou časťou tela pri šoférovaní je krk vodiča. Únava krku a krčných svalov je častým zdravotným problémov vodičov. Ani dolná časť chrbta nebýva ušetrená. Poloha v sede zaťažuje dolnú časť chrbtice viac ako poloha v stoji. Sediaca poloha v pohodlnom a egronomickom sedadle je klamlivá ilúzia. Táto zdanlivo pohodlná poloha znamená stuhnutie chrbta, bedier i sedacích svalov a to predovšetkým pri dlhšej ceste autom. V prípade, že si nedožičíte potrebné prestávky, ktoré pomôžu znovu rozprúdiť krv v týchto partiách, dočkáte sa nemilého výsledku. Stuhnutá, bolestivá chrbtica s mohutným svalovým napätím.

Pre šoférov viac ako pre iných ľudí platí krátke a jasné pravidlo.

Treba sa hýbať !

Dajte si pauzu a poriadne sa rozhýbte. Ideálne každé dve hodiny. Z času na čas si počas jazdy poposadnite a zavrťte telom. Prenášajte váhu z jednej strany bedier na druhú.

Vodič auta je niečo ako dlhodobo sedavá osoba.

Civilizácia zmenila náš spôsob života. Z lovcov sa stali šoféri. Celkom príjemná zmena. Ale len naoko. Pokým nás nezačne bolieť chrbtica. To nás určite donúti rozmýšľať, kam nás táto zmena dnes doviedla. Auto je súčasť nášho života a pravdepodobne ešte dlho bude. Musíme sa naučiť s ním žiť. Tak, aby sme to nakoniec v zdraví prežili. Auto nám pomáha, uľahčuje a urýchľuje život. No niečo nám i berie. Berie nám často prirodzený pohyb a tým predstavuje potenciálne riziká pre naše zdravie.

Strom Zdravia 2