Bechterevova choroba

Chronické a zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postupnému znehybneniu stavcov.

Znehybnenie postupuje  pomaly. Od čiastočného k postupnému znehybneniu. Toto znehybnenie je sprevádzané bolesťami a stuhnutím chrbtice. Bechterevova choroba nepostihuje len samotné stavce. Postihnuté sú i iné kĺby, spojivové tkanivo a orgány. Postihuje celú hrudnú stenu. Podstatou Becherevovej choroby je zápal, takzvaná artritída.

Presný názov Bechterevovej choroby je ankylozujúca spondylitída.

Začína medzi 30 až 50 rokom života. Postihuje trikrát častejšie mužov ako ženy. Presná príčina ochorenia nie je známa. Veľká dôležitosť sa prikladá dedičnosti. Pravdepodobnosť rodinného výskytu tohto ochorenia sa významne zvyšuje.

Podstatou ochorenia je znehybnenie stavcov a stuhnutie chrbtice.

Kĺby medzi jednotlivými stavcami strácajú schopnosť pohyblivosti. Mobilita je sťažená, obmedzená a bolestivá. Ochorenie významne znižuje kvalitu života a fyzickú výkonnosť. Častým následkom tohto ochorenie je vytváranie kostných výrastkov na jednotlivých stavcoch. Tieto výrastky môžu spôsobovať nepríjemné komplikácie. Tlakom na okolité nervové štruktúry môžu spôsobiť silné a intenzívne bolesti. Bolesti sú sprevádzané celkovým vyčerpaním, obmedzením svalovej hybnosti a poruchami koordinácie.

Bechterevova choroba je chronické a progredujúce ochorenie.

Kauzálna liečba neexistuje. Tuhnutie chrbtice je možné zmierniť naťahovacími cvikmi. Snahou je udržať dostatočný krvný obeh vo svaloch a väzivách obklopujúcich chrbticu. Týmto mechanizmom zlepšujeme stav týchto tkanív, zmierňujeme zápal a šetríme poškodené nervové štruktúry. Pravidelný pohyb a cvičenie zohráva kľúčovú úlohu. Pravidelný pohyb udržuje chrbticu v hybnosti a kondícii.

Pravidelný a systematický pohyb a cvičenie je najlepšou a najúčinnejšou prevenciou vzniku klinických ťažkostí.

V prípade potreby lekári predpisujú protizápalové lieky a lieky na tlmenie bolesti. Tieto lieky tlmia bolesť a zápal a uľahčujú pohyb i cvičenie. Pohyb udržuje telo v potrebnej hybnosti. Svaly si udržujú pevnosť a pružnosť. Je to pomalý, systematický a dlhodobý proces.

Cieľom je udržanie funkčnosti chrbtice.

Pohyb je limitovaný vlastnou pohyblivosťou a vlastnými individuálnymi možnosťami. Nie je rozumné veci premáhať a hnať do krajnosti. Bolesť je spoľahlivým limitujúcim faktorom. Dôležitejšia je trpezlivosť a cieľavedomosť.

Strom Zdravia 2