Cestovanie a zdravý chrbát

Cestovanie zaznamenalo v posledných desaťročiach nebývalý boom.

Stále viac ľudí cestuje. Na dovolenky, na služobné cesta, alebo za prácou. Mladí ľudia radi spoznávajú svet. Sú ochotní podstúpiť dlhé cesty, aby spoznali svoje vysnívané destinácie. Možnosti sú prakticky neobmedzené, hranice sú otvorené a niet miesta na zemeguli, kam by nebolo možné dnešnými prostriedkami docestovať. Toľko dobré a optimistické správy !

Cestovanie prináša so sebou i niektoré zdravotné riziká a zdravotné problémy.

Ak chceme navštíviť vybranú destináciu, tak sa tam najprv musíme dopraviť. Väčšinou sa chceme aj dopraviť späť domov. To všetko prináša situácie, s ktorými treba počítať. Niekoľko dní v aute, alebo 16 hodín v lietadle. Tak to je poriadny stresor. Chrbtica dostáva poriadne zabrať. Cieľom každého cestovateľa by malo byť okrem návštevy vybranej destinácie i spokojný a šťastný návrat domov so zdravou chrbticou.

Dáme vám zopár krátkych a jednoduchých rád a návodov, ako to dosiahnuť :

Pripravte sa pokojne a dôsledne na vašu cestu. Vyhýbajte sa náhleniu a časovej tiesni. Následkom býva stres a napätie. Napätie sa ukladá v chrbtici. To je problém. Za volantom auta, alebo v stiesnenom priestore v lietadle je málo miesta na uvoľnenie chrbta. Rovnako málo miesta na pohyb a rozhýbanie svalov. Ak sa ešte k tomu pripútate k sedadlu v lietadle, tak je dielo skazy dokončené.. Vystúpite s bolesťami. Tak ste si úvod dovolenky nepredstavovali !

Veľkým problémom cestovateľov je ich batožina.

Čo zobrať, a čo nechať doma ? Večná dilema. Berte so sebou len to, čo skutočne potrebujete. Pomôžete vašej chrbtici a tá sa vám odvďačí spokojnou dovolenkou. Ak máte batožinu zbalenú, skúste ju zodvihnúť. Zamyslite sa. Batožinu si vyvážte. Čo to znamená ? Noste v oboch rukách približne rovnakú váhu. Skúste si batožinu podľa toho upraviť. Vyváženosť je predpoklad pre rovnomernú záťaž chrbtice. Pomôžete svojej chrbtici a hlavne sebe.

Dajte prednosť kufrom na kolieskach.

Urobia vám výbornú službu. Ušetria námahu i vašu chrbticu. Kúpte si kvalitnú a ergonomickú batožinu. Kvalitnú batohy a kufre majú svoj význam. Noste batohy správne. Nie prehodený cez jedno plece ! Naruší sa rovnováha chrbta a chrbtica trpí. Ak máte na letisku chvíľu času, tak ju využite na krátke cvičenie. Ak cestujete autom, dajte si krátku prestávku a zacvičte si.

Cestovanie do vzdialenejších destinácií býva spojené s narušením spánkových stereotypov.

Naruší sa váš biologický rytmus. Predovšetkým, ak prekonávate časový posun. Ten môže byť i 5-6 hodín. To sa môže prejaviť pri príchode na cieľové miesto. Budete unavení a nesústredení. Jedna dôležitá rada ! V mojej lekárskej praxi sa často stretávam s veľkými ťažkosťami chrbtice, ktoré vznikajú ako následok pôsobenia klimatizácie v lietadle.

Klimatizácia predstavuje vždy nebezpečenstvo !

Po niekoľkých hodinách môže mať devastujúce účinky. Zima a fúkanie znamenajú pre vašu chrbticu agresívny a nebezpečný stresor. Výsledkom môže byť silné svalové napätie a intenzívne bolesti chrbtice, ktoré môžu trvať i niekoľko dní. V niektorých prípadoch vyžadujú i lekársku intervenciu.

Obliekajte a obúvajte sa správne.

Odev by mala byť voľná a pohodlná. Z viacerých vrstiev. Odev vám musí zabezpečiť teplo a pohodlie. Pre obuv platí to isté. Správna, pohodlná obuv musí zabezpečiť nohám komfort a správnu tepelnú izoláciu. Prechladnúť od nôh v lietadle je poriadna nepríjemnosť. Pri cestovaní nikdy nezabudnite, že vaša chrbtica cestuje vždy s vami !

Strom Zdravia 2