Fyzioterapia a hydroterapia chrbtice

Rehabilitácia je dôležitá súčasť komplexnej liečby chrbtice.

Liečba chrbtice musí byť systematická a dlhodobá. Bolesti chrbtice sú chronický zdravotný problém. Sú vo väčšine prípadov následkom dlhodobej statickej námahy. Výsledkom nesprávneho sedenia, sedavého zamestnania, neprimeranej fyzickej záťaže, alebo slabosti a atrofie posturálneho svalstva. Liečba je predovšetkým režimová, šetriaca, konzervatívna a rehabilitačná. Správna fyziatrická liečba pomáha zlepšiť subjektívne ťažkosti, zlepšuje hybnosť a funkciu chrbtice a umožňuje návrat do normálneho produktívneho života. Význam kvalitnej rehabilitačnej starostlivosti rastie. Tak ako rastie počet ľudí s ťažkosťami a bolesťami chrbtice, tak rastie i význam tejto starostlivosti. Rehabilitačná liečby zohráva významnú úlohu pri liečbe, ale je i dôležitou súčasťou prevencie.

Fyzioterapia je jedna zo základných foriem rehabilitácie.

Cieľom fyzioterapie je posilnenie svalstva chrbtice a zlepšenie prekrvenia vo svaloch. Fyzioterapia pomáha uvoľniť svalové napätie chrbta i šije a tým zmierňuje bolesti a svalové kontraktúry. Základom fyzioterapie je cvičenie. Pravidelné, systematické a nenáročné cvičenie podľa odporúčania skúseného odborníka, fyzioterapeuta. Správne cvičenie musí mať svoj systém a metodiku. Potrebuje mať svoj harmonogram a disciplínu. Pravidelný jogging, plávanie, rýchla chôdza, alebo bicyklovanie. Pohyb a cvičenie by malo byť radosťou ! V žiadnom prípade trápením a mučením.

Fyzioterapia učí správnemu držaniu tela.

Predovšetkým pri sedavých zamestnaniach. Dôležitou súčasťou rehabilitačnej liečby je i manažment potrebných technických opatrení. Predovšetkým správna posteľ, správne vankúše a správne matrace. Kvalitný spánok pre predpokladom pre udržanie zdravej a výkonnej chrbtice. Správna stolička, dostatočné osvetlenie pri práci s počítačom. Správne nastavenie sedadla v aute. To je len zopár základných technických detailov. Masáže sú dôležitým nástrojom fyzioterapie ! Správna masáž dokáže zázraky. Zmierni bolesti a uvoľní svalstvo. Pravidelná masáž udržuje chrbticu v dobrom stave. Masáž je účinná prevencia pred nepríjemnými a chronickými vertebrogénnymi ťažkosťami.

Hydroterapia je rehabilitačná metóda, ktorá využíva liečebnú silu vody.

Voda zmierňuje napätie i bolesti. Voda skvele uvoľňuje svalstvo. Relaxácia je rýchla, príjemná a účinná. Liečba vodou je výborná a účinná rehabilitačná technika. Poznáme viaceré formy tejto terapie. Horúci kúpeľ,sauna,parné kúpele, alebo teplé obklady. Striedanie horúcej a studenej liečby. Voda sa môže aplikovať na celé telo, alebo na niektoré jeho časti. Obľúbené sú kúpele nôh so stúpajúcou teplotou, alebo masírovanie hornej časti tela. Voda je skvelý a nenahraditeľný prostriedok, ktorý pomáha chrbtici !

Strom Zdravia 2