Cvičenie pilates

Pilates je skvelá a účinná metodika na udržiavanie zdravej chrbtice.

Pilates prepája telo a dušu do jedného celku. Oba tieto elementy fungujú v harmonickej jednote. Základom pilates je sústredenie mysle na každý jeden cvik. Metódu pilates vytvoril Nemec Joseph Hubertus Pilates. Sám trpel na chronické degeneratívne ochorenia chrbtice a kĺbov. Hľadal preto cestu, ako by sa pomocou cvičenia mohol zlepšiť svoj zdravotný stav. Vytvoril systém jednoduchých a účinných cvikov, ktorými precvičoval celé telo. Tým zlepšoval jeho silu a celkovú pružnosť. Metóda sa rýchlo šírila, predovšetkým medzi baletkami, športovcami a tanečníkmi. Oslovovala stále viac i bežných ľudí, trpiacimi bolesťami a ťažkosťami chrbtice. Metóda dosiahla popularitu a teší sa všeobecnej obľube.

Pilates je vhodné pre každý vek !

Je vhodné pre deti, pre ľudí v produktívnom veku, ale i seniorov. Jednoducho pre všetkých, ktorí trpia chronickými bolesťami. Pilates je ideálne cvičenie pre mamičky po pôrode. Pomáha im spevniť svalstvo a panvu, ktorá bola namáhaná počas gravidity a pôrodu. Výhodou pilates je, že nerozhoduje individuálny stav fyzickej  kondície. Pilates je vhodný pre každého.

Pilates zahrňuje viac ako 500 rôznych cvikov.

Môžu sa cvičiť na podložke, s cvičebnými pomôckami, alebo i na špeciálnych strojoch. Podľa individuálnych možností. Cviky podľa pilates vychádzajú z brušných svalov a svalov spodných partií tela. Cviky zabezpečujú súhru a synchronizáciu jednotlivých svalových skupín. V súhre pracujú malé i veľké svaly. Svalová oblasť je systematicky naťahovaná a uvoľňovaná. Odborníci rozdeľujú cvišenie pilates do dvoch typov. Cvičenie na podložke, takzvaný matwork a cvičenie na strojoch. Môžu sa využívať i niektoré cvičebné pomôcky. Napríklad overball, alebo gymnastická lopta. Odborníci radia, najlepšie začať s vlastným telom. K pomôckam pristupovať až postupne. Postupovať ďalej po rebríčku náročnosti. Piltes na strojoch predstavuje už vyšší a náročnejší stupeň cvičenia.

Základom pilates je kvalita cvičenia.

Kvalita je viac ako kvantita. Pilates je systematické a plynulé cvičenie. Všetky pohyby vychádzajú zo stredu tela a sú koordinované s dýchaním. Človek má v každom momente dokonalú kontrolu nad vykonávaným pohybom.  Pilates je jednoduché a príjemné cvičenie. Pilates sa cvičí naboso. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu ani výnimočné oblečenie. Piltaes nie sú preteky v dokonalosti. Pilates je cvičenie pre každého. Cvičenie pre radosť z pohybu. Pre radosť zo zdravého a ohybného tela. Efektívna prevencia pred chronickými zdravotnými problémami.

Strom Zdravia 2