Cvičenie a chrbtica

Chrbtica je dnes ťažko skúšaný ľudský orgán.

Nečudo. Žijeme sedavým životom. Málo sa pohybujeme. Málo cvičíme. Väčšinou sedíme. Za počítačom, za volantom.. Výsledok poznáme. O chrbticu sa musíme starať. My sami. Aktívne a systematicky. Ruky i nohy bežne používame. Pri chôdzi, či pri bežných úkonoch. No, chrbtica zostáva pozadu. Výsledok ? Chrbtica a chrbtové svalstvo sa oslabuje a ochabuje.

Chrbtica potrebuje pravidelné cvičenie.

Bez cvičenia chrbtové svalstvo atrofuje. Pravidelné cvičenie je potrebná a esenciálna každodenná činnosť.

Tip: Môžete si pozrieť niektoré cviky na chrbát v tomto článku.

Bez pravidelného cvičenia naša chrbtica stráca výkonnosť, stráca svoje prirodzené fyziologické vlastnosti a výsledkom je bolesť a strata hybnosti. Civilizačná choroba. Pravidelné cvičenie a posilňovanie chrbtových svalov je najúčinnejšie prevencia týchto nepríjemných komplikácií.

Zdravá chrbtica je nevyhnutným predpokladom nášho celkového zdravia.

Bez chrbtice to skrátka nejde.. Ten, kto zažil poriadne bolesti chrbta, vie o čom práve hovoríme. Bolesti chrbta znamenajú nielen stratu výkonnosti, ale i výrazné zníženie celkovej kvality života. O radosti zo života pri bolestiach chrbta ani nehovoríme. Trápenie, bolesti, návštevy lekárov. Opakované, často bez dostatočného efektu. Chrbát bolí a život je negatívne poznačený. Najvyšší čas sa zamyslieť a prehodnotiť priority.

Najčastejšou príčinou bolesti nie je samotná chrbtica, ale chrbtové svaly.

Svaly bývajú bolestivé a stuhnuté. Ľahko dokážeme hmatom identifikovať bolestivé miesta. Cítime silné napätie v chrbtových svaloch. Svalstvo stále viac tuhne a ťažkosti pribúdajú. Chrbtové svalstvo sa len ťažko a pomaly uvoľňuje. Fyzioterapeuti by to vedeli potvrdiť. Je to zvyčajne beh na dlhšie trate. Bez cvičenia chrbtové svalstvo ochabuje. Ochabnuté svalstvo stráca svoju výkonnosť i fyzikálne vlastnosti. Zhoršuje a obmedzuje sa hybnosť a tým i celková pohyblivosť. Napäté svalstvo spôsobuje zmeny na chrbtici. Posun stavcov a útlak nervových koreňov.

Potrebujeme pravidelne cvičiť !

Systematicky, pravidelne a trpezlivo. V prípade potreby vyhľadať i skúseného fyzioterapeuta. Hlavne na začiatku. Dobrá rada nad zlato ! Na pravidelné cvičenie chrbta potrebujeme čas, motiváciu a disciplínu. Nie je to jednorázová záležitosť. Cvičenie by malo byť integrálnou súčasťou nášho života. Naša chrbtica sa nám odvďačí. Nakoniec, potrebujeme ju. Zdravú a bez bolestí. To je veľmi dobrá odmena.

Strom Zdravia 2