Trpezlivosť

Trpezlivosť dnes veľmi chýba.

Chceme všetko rýchlo a hneď. Nevieme čakať. Sme netrpezliví. Robíme chybu. Život funguje trochu inak. Nič neprichádza rýchlo a už vôbec nie hneď. Ani pyramídy neboli postavené od večera do rána. Za všetkým je práca. Dlhodobá systematická snaha a veľa vynaloženej námahy. Za všetkými výsledkami je pevná vôľa. Cieľ je výsledkom nášho myslenia a plánovania.

Trpíme nedostatkom trpezlivosti.

Pritom žiadny pozitívny výsledok sa nerodí ľahko a rýchlo. Mnohí lídri by vedeli o tom rozprávať. Sami najlepšie vedia, koľko to stálo času, práce i úsilia. Bez trpezlivosti a pevnej vôle by to nešlo. Veľa ľudí zlyhá práve na vlastnej netrpezlivosti. Nechcú čakať. Chcú rýchlo užívať. Nechcú bojovať s prekážkami. Sú pohodlní. V podstate si nedôverujú. Boja sa chýb a zlyhania. Chýba im trpezlivosť. Ľudská myseľ má veľké možnosti a kapacity.

Všetko, čo má hodnotu si žiada trpezlivosť.

Predpokladom, aby bol človek trpezlivý je vnútorný pokoj. Nepokojný človek je v podstate synonymom netrpezlivosti. Každý chce mať dokonalé zdravie. Krásny a ušľachtilý cieľ. Ale.. Je to výsledok dlhodobej a trpezlivej práce a vytrvalého snaženia. Napríklad telesný pohyb. Význam má vtedy, keď je dlhodobý a pravidelný. Výsledky sa dostavia. Len u tých, ktorí vydržia. Nebýva ich veľa.

Väčšina ľudí chce rýchle výsledky.

Chcú rýchlo schudnúť, chcú rýchlo vyzerať dobre. Sú rýchlo sklamaní. Čakajú rýchle výsledky. Tie neprídu skoro. Treba si počkať. Ľudia nedokážu v sebe potlačiť potrebu mať niečo rýchlo a ľahko. To je choroba dnešnej doby. Rýchlo a ľahko. Veľmi často prichádza sklamanie. Motivácia sa rýchlo stráca. Záver ? Treba byť jednoducho trpezlivý.

Trpezlivosť je zázračná a veľmi cenná ľudská schopnosť.

Veľmi obdivujem trpezlivých a pokojných ľudí. Obdivujem ich pokoj a sebaovládanie. Ovládajú svoju myseľ, reč i svoje telo. Trpezlivosť, pokoj a dosahovanie cieľov sú takmer spojené nádoby.

Strom Zdravia 2