Bohatstvo začína šetrením

Šetrenie je spoľahlivá cesta k pokoju a prosperite.

Mnohí to spochybňujú a bagatelizujú. Predovšetkým tí, ktorí sami nevedia šetriť. Žijú od výplaty k výplate, Všetko, čo zarobia, obratom aj minú. Na konci mesiaca v peňaženke nezostane ani euro. Na konci roka osobný účet je blízko nuly. V horšom prípade až v mínuse. Reklama a konzum číhajú všade okolo nás. Vytvárajú silný tlak na každého jednotlivca. Výsledok ? Ľudia kupujú a kupujú. Z veľkej časti hlúposti a zbytočnosti.

Ľudia kupujú veci, ktoré reálne nepotrebujú.

Minú všetko, čo zarobia.  Ak by zarobili náhodou dvojnásobok, spoľahlivo minú i ten. Vždy je tu niečo, čo láka a berie pokojný spánok. Nový model auta, nový typ mobilu. Móda sa rýchlo mení.. Do čerta ! Samé strašidelné správy. Kríza, kríza a ešte raz kríza. Všade samé dlhy. Zadĺžené štáty, zadĺžené firmy, zadĺžené domácnosti.

Jednou z príčin ekonomickej krízy je, že ľudia zabudli šetriť.

Žijú na sekeru. Mnohí žijú nad pomery. Berú úvery, hypotéky a leasingy. Bez rozumu. Bez zodpovednosti. Nerozmýšľajú, čo bude zajtra. Neuvažujú a nedomýšľajú, že preplácajú kupované tovary o desiatky percent.

Túžba a impulzívna potreba vyhrávajú nad zdravým rozumom.

Zamysleli sme sa, ako nakladáme s energiami ? S vodou, plynom, či elektrinou. Svietime naraz v štyroch izbách. Kúrime, keď sme na dovolenke. Vodu nechávame tiecť ledabolo a nezmyselne. Nerozmýšľame. Na konci roka nadávame na plynárne a elektrárne. Spálili sme kvantum energie. Možno polovicu úplne zbytočne. Devastujeme prírodu i peňaženky. Kupujeme vecí, ktoré nakoniec skončia v smetnom koši. Robili sme zbytočne. Naša energia a čas skončili s nimi v koši.. Stávame sa otrokmi. Všetko, čo zarobíme, dáme na nákupy, splátky, energie a benzín.. Z mesiaca na mesiac. Robíme viac a viac, aby sme pokrývali rastúce výdavky.

Miro Veselý to v knihe Ako dosiahnuť úspech? nazval Moderné otroctvo.

Trefné a presné hodnotenie. Mnohí ľudia robia veľa, ale zarábajú málo. Roky idú. Vek pribúda, sily ubúdajú. Prečo? V minulosti naleteli hlúpym a nerozvážnym túžbam. Nabrali pôžičky a teraz makajú.. Makajú a splácajú.. A trasú sa, aby ich nevyhodili z roboty. Sú v pevnej ekonomickej pasci. Majú pevne zviazané ruky.

Oveľa výhodnejšie je šetriť ako splácať dlhy.

Peniaze, ktoré ušetríme sú naše aktíva. Náš vlastný kapitál. Môžeme s nim slobodne nakladať. Môže nám prinášať pokoj a prosperitu.

Bohatí a múdri ľudia vždy šetria.

Je to ich základný nástroj na spokojný život. Keby to nerobili, nikdy by neboli bohatí. Rozmýšľajú a šetria. Vážia si svoj čas, energiu i zdravie. Vedia odolať povrchným a impulzívnym potrebám. Vedia, čo chcú. Vedia, čo naozaj potrebujú. Zoberme si z nich príklad a život sa zmení. Zmení a zlepší. Kedysi sme chodili do obchodu, keď sme niečo potrebovali. Dnes ideme do obchodu i vtedy, ak sa náhodou nudíme.

Strom Zdravia 2