Spokojnosť, alebo túžby

Všetci máme svoje túžby.

Otvorené, či skryté.Túžby nás sprevádzajú a prenasledujú celý život. Prichádzajú rýchlo a ľahko. Akoby automaticky. Naopak, spokojnosť musíme dlho a namáhavo hľadať. Vždy je niečo, čo nás láka a chýba k dokonalému  šťastiu. Poznáme seba i naše  skutočné potreby ? Ľudia túžia po veľkých domoch, rýchlych autách, či luxusných dovolenkách. Ich životným cieľom sa stáva naplnenie týchto predstáv. Obetujú tomu silu, čas i energiu. Nezriedka i veľa peňazí. Na splnenie túžob neváhajú brať úvery a hypotéky. Túžby sa začínajú predražovať. Platí zaujímavé pravidlo :

Človek vždy túži po niečom, čo v tej chvíli nemá.

Túžba býva silná. Niekedy silno túži po niečom, čo vôbec nepotrebuje ani reálne nemôže využiť. Túžby majú silný emocionálny základ. V mnohých prípadoch dokonca úplne iracionálne motívy. Túžby ovládajú podvedomie. Hrajú sa s ním ako s hračkou. Prestávame sa ovládať a kontrolovať. Nepoužívame zdravý rozum. Túžba je opakom umiernenosti.

Túžba je v zásade nutkavá emotívna sila.

Zdravý rozum ťahá za kratší povraz. Dôkaz ? Mnohí ľudia sú často ochotní zobrať nevýhodný úver, aby rýchlo naplnili zdanlivo neracionálnu a nezmyselnú túžbu. Čo sa stane ?

Túžba trvá len dovtedy, kým sa nenaplní.

Potom rýchlo stráca na sile a intenzite. Postupne vyprcháva. Po jej naplnení stráca emotívny náboj. Napríklad. Túžime po luxusnom aute určitej značky. Túžba sa naplní. Po roku už berieme vytúžené auto ako samozrejmosť. Už po ňom netúžime, už ho máme. Začíname túžiť po inom type. Po inej značke. To vytúžené a vysnené auto túžime nahradiť novým. Zožiera nás znovu rovnaká túžba. Vždy túžime po niečom, čo v danej chvíli nemáme. Ak sa to naplní, túžba sa stráca. Dlhy a starosti zostávajú..

Taký je človek. Neváži si, čo má a túži vždy po inom !

Ak to získame, túžba sa stráca. Vzniká nová. Za niečim iným. Pomerne zničujúca špirála. Človek je plný nepokoja a nespokojnosti. Túžba môže byť nebezpečná návyková droga. Naučme sa ju ovládať. Inak hrozí nebezpečenstvo. Následky môžu byť v mnohých prípadoch zničujúce. Predovšetkým slabé, nezrelé a labilné typy ľudí sa ocitajú vo veľkom ohrození.

Najlepšou zbraňou na ovládanie a prekonanie túžob je naša vnútorná spokojnosť.

Buďme spokojní s tým, čo máme. Vážme si to, čo máme. Ak sa to naučíme, našli sme šťastie a vnútorný pokoj. Ušetríme veľa peňazí. Ušetríme veľa síl a nervov.

Denne si pripomínajme vďačnosť za všetko, čím nás život obdaril.

Začnime dobrým zdravím, harmonickou rodinou a vernými priateľmi. Pokračujme dobrou prácou, našim pohodlným bytom, či spoľahlivým autom. Všetkým, čo máme. To sú skutočné hodnoty. Máme byť za čo vďační. Ak nájdeme vnútorný pokoj a spokojnosť, zbavíme sa nutkavých a nebezpečných túžob. Život naplníme spokojnosťou. Budeme pánmi nad emóciami. Spokojnosť je viac ako túžba.

Strom Zdravia 2