Začiatok je vždy ťažký

Rozbehnúť vlak je ťažké a namáhavé !

O tom netreba nikoho presviedčať. Každý začiatok je spojený s veľkou námahou. Dostať veci do pohybu vyžaduje poriadnu dávku energie. Je to poriadna fuška ! Na začiatku je rozhodnutie. Potom vzniká plán. Potom začínajú činy.

Začiatok je vždy najťažší.

Vyžaduje najviac práce a námahy, ale i morálnych a vôľových vlastností. Vydržať a nenechať sa znechutiť. Začiatok býva väčšinou spojený s chybami a omylmi. To poriadne osladí život. Nejde to podľa predstáv ! Pot a trápenie.

Najťažšie je pohnúť sa z miesta. Teda naštartovať.

Keď sa podarí pohnúť káru dopredu, potom to ide lepšie. Kolesá sa rozbehnú. Dostanú voľnobeh. Už netreba toľko námahy ani energie. Stačí držať kolesá v pohybe. Najhoršie máme za sebou. Na začiatku vždy stoja prekážky. Tie treba jednoducho prekonať. Nezľaknúť sa a vydržať.

Ak sa už kolesá krútia, tak nezastavujme !

Každý nový rozbeh bude rovnako ťažký, ako bol začiatok. Udržať kolesá v pohybe je ľahšie, ako ich znovu roztočiť. Začiatok je práve tá etapa, ktorú veľa ľudí nedokáže prekonať. Chýba vôľa, disciplína a trpezlivosť. Chýba viera vo vlastné sily. Rýchlo strácajú dôveru v pozitívny výsledok.

Zdravie nie je výnimka.

Ak má niekto nadváhu a rozhodne sa niečo zmeniť, čo ho čaká ? Musí začať chudnúť. Tento proces má tiež začiatok. Musí nabrať potrebné informácie a jednoducho začať. Prekonať staré stereotypy. Udržať pevnú disciplínu. Nepoľaviť a vydržať. Niekedy takmer nadľudské úsilie ! Rezne voňajú, prechádzame vedľa cukrárne, Mišo ma volá na pivo.. Samé príjemné veci. Roky som tomu holdoval. Ako odolať ? To je ten začiatok. Kto vydrží, veci sa pohnú dopredu. Pár kíl sa stratí, kondícia sa pomaly zlepšuje. Rezeň nás už tak neláka.. Posunuli sme sa dopredu. Máme nové návyky a žijeme inak. Máme nové stereotypy, jedávame zdravé jedlá. Telo si zvyklo na pravidelnú telesnú aktivitu. Na pivo nás po opakovanom odmietnutí už nikto nevolá. Tento proces nie je ľahký. Naopak, je veľmi náročný. Trvá týždne, až mesiace. Väčšina z nás zlyhá. Nevydrží. Nedostali sme sa ďalej, ako na začiatok. Začiatok je niečo, ako skúška. Stojíme sami pred skúšobnou komisiou. Odkázaní len na seba.

Strom Zdravia 2