Nízkonákladový život

Život si vyžaduje náklady !

Každodenný život nie je lacný. Stále niečo platíme. Tovary, služby, energie, opravy, alebo splátky. Dnešný život je plný nákladov. Každodenná realita. Všeobecným trendom je, že náklady stále rastú ! Česť výnimkám. Rastú ceny tovarov i služieb, tým rastú i naše náklady. Chceme lepšie, kvalitnejšie a modernejšie výrobky. Reklama útočí zo všetkých strán. Na naše potreby, náš rozum a hlavne na naše emócie. Pokrok nezastavíme.. Ale ! Náklady nám môžu začať neúmerne rásť. Môžu prekračovať naše reálne možnosti. No nielen možnosti, ale i reálne potreby. Výsledok ? Kupujeme viac ako potrebujeme.

Rastúce náklady privádzajú mnohých ľudí do neriešiteľných problémov.

Mnoho ľudí sa naučilo žiť vysokonákladovým spôsobom. Nové autá, nové mobilné telefóny, nové luxusné dovolenkové destinácie, pravidelná každoročná obmena šatníka.. Nákladný a náročný život. Potrebujeme veľa peňazí. Musíme teda veľa pracovať. Často viac, ako by bolo zdravé. Niekedy ani to nestačí. Našťastie, máme tu banky a v horšom prípade i nebankovky. Vybaviť úver je dnes hračka. Splácať ho, to je už iná pesnička. Hlavne vtedy, ak sa nám naše záväzky vymknú spod kontroly. Splátky sa kopia, časom i penále z omeškania.. Kruh sa uzatvára. Ale je tu jeden problém. Náš vlastný spôsob života. Vysokonákladový. Zvykli sa si žiť na vysokej nohe. Je to náš spôsob života. Nedá sa ľahko zmeniť. Prichádza frustrácia, depresia, úzkosť, či apatia. Pocit zlyhania, pocit menejcennosti. Rozprávka sa končí.

Aj s nižšími životnými nákladmi môžeme prežiť pekný a spokojný život.

Nemusíme všetko mať. Nemusíme byť najmodernejší. Malé, úsporné a spoľahlivé auto vydrží i 10-15 rokov. Veľa nežerie, nemá veľké náklady, má nízku poistku a lacné opravy. Ušetríme veľa prostriedkov. Nemusíme vyhľadávať najexotickejšie dovolenkové destinácie. Môžeme zažiť peknú a zaujímavú dovolenku i doma na Slovensku o polovicu lacnejšie. Ak si dávame pozor na oblečenie, tak nám dlho vydrží. Nepotrebujeme neustále kupovať, vyberať a platiť. Upokojí sa naša peňaženka, ale i naša duša a rozum. Materialistický spôsob života je spojený s vysokými nákladmi. Ale, môžeme žiť i inak. Jednoduchšie, s mierou, nízkonákladovejšie. Pracujme viac s rozumom ako s emóciami. Neporovnávajme sa s okolím, život nie je súťaž. Neberme vážne nezmyselné a prázdne reči.  Jednoducho si objektivizujme vlastné náklady. Čo skutočne potrebujeme a čo reálne nepotrebujeme. Budeme prekvapení.. Zrazu zistíme, že nám peniaze vôbec nechýbajú. Respektíve od nás ani veľmi neodchádzajú. Náklady v posledných rokoch doslova explodovali. Mnohým sa vymkli spod kontroly. Kupujeme, platíme, splácame, investujeme, poisťujeme.. Nákladov veľa. Pokoja naopak ubúda. Nie sme viac šťastní ani viac spokojní. Sme len súčasťami kolotoča. Kolotoča nákladov.

Strom Zdravia 2