Ako sa správne rozhodovať

Chybné rozhodnutia sú prepych, ktorý si dnes nemôžeme dovoliť.

Také rozhodnutie znamená v mnohých prípadoch ťažkosti a problémy na dlhé obdobie. Chybné rozhodnutie znamená často nemalé finančné a materiálne straty. Ak si treba dávať na niečo pozor, tak sú to zlé rozhodnutia. Takže, maximálna ostražitosť a sústredenosť !

Najčastejším dôvodom chybného rozhodnutia je zbrklosť !

Nerozmýšľame a rýchlo konáme. Spontánne a intuitívne. Unáhlene. Chceme mať rozhodovanie rýchlo za sebou a sa rozhodujeme v chvate. Nedomýšľame súvislosti a následky.

Častou príčinou chybných rozhodnutí býva rozhodovanie pod tlakom.

Nemáme priestor a čas na rozmyslenie. Okolnosti, ľudia a čas nás tlačia do rýchlych rozhodnutí. Je to zradné a nebezpečné. Pravdepodobnosť zlého rozhodnutia prudko stúpa. Rozhodovanie pod tlakom je rozhodovanie v nepohode a napätí. Okolie očakáva rýchle rozhodnutie. To nás dostáva do časových klieští. Musíme rozhodovať síce rýchlo, ale nebývajú to tie najlepšie rozhodnutia. Pokiaľ je to možné, žiadajme si čas na rozmyslenie a radu. Dobrá rada nad všetko ! Nenechajme sa tlačiť k múru ! Často sú to len taktické manévre protistrany.

Chybné rozhodnutie často vzniká následkom nerozumnej túžby, či nutkavej potreby.

Po niečom veľmi túžime. Potrebujeme peniaze. Banka je na každom kroku, stačí vstúpiť a zobrať úver.. Mastné úroky sú následok nerozumného a unáhleného rozhodnutia. Preplatíme cenu i dvojnásobne. Ľudia zoberú hypotéky a splácajú celý život. Urobili dobré rozhodnutie ? Urobili rozhodnutie a splácajú ho celý život. Často ho ľutujú. Neskoro. Rozmýšľajme a optimalizujme naše skutočné potreby a priority. Jednoduché pravidlo. Viac rozumu a rozvahy, menej emócií.

Zlé rozhodnutia, to sú vždy poriadne nervy !

Sabotáž vlastného zdravia a sabotáž  osobného a rodinného života.  Zlé rozhodnutie je gól do vlastnej bránky. Ten môže niekedy rozhodnúť celý zápas. Umenie správne sa rozhodovať je veľkým umením života. Základným predpokladom pokojného harmonického života.

Nikdy sa nerozhodujme zbrklo a pod tlakom !

Hlavne vtedy, keď ide o vážne a dlhodobé záležitosti. Nechajme si čas a priestor na rozmyslenie. Zhromaždime si dostatok informácií. Poraďme sa s priateľmi. Poraďme sa s odborníkmi. Neľutujme čas ani peniaze. Konzultácia s dobrým právnikom niečo stojí, ale určite menej ako následky zlého rozhodnutia. Rada dobrého lekára, ktorému dôverujeme nás môže uchrániť pred ťažkosťami a stratami. Dnes je náročná doba. Vyžaduje si profesionálny prístup. Nikto nemôže všetko vedieť. Sú mudrlanti, ktorí si myslia, že všetkému rozumejú a nikoho nepotrebujú. Hlúposť, alebo hazard ? Vyberme si. Asi oboje. To je zaručená vstupenka do problémov. Rozumejú zákonom, medicíne, autám i vodovodným kohútikom. Myslia si, že všetkému rozumejú a nepotrebujú pomoc ani radu. Nakoniec to vyjde poriadne draho. Skôr, či neskôr. Záverečný účet býva poriadne mastný.

Venujme dôkladnú pozornosť tomu, ako sa rozhodujeme.

Správne rozhodovanie je dôležitou súčasťou manažmentu života. V škole sa to, žiaľ neučí. V škole nás učia všeličo. Ako sa rozhodovať, to nás neučia. Sme hodení do vody a musíme plávať.. Teda, rozhodovať sa ! Veľa ľudí je nepripravených na takéto kroky. Sú ako vojaci bez potrebnej výzbroje. Ľahký a pohodlný terč. Čítajme teda knihy, v ktorých sa odborníci venujú umeniu správneho rozhodovania. Dobrý manuál pre dnešný život. Možno dôležitejší ako iné vedomosti a zručnosti.

Strom Zdravia 2