Dôkladnosť a spoľahlivosť

Všetko čo robíme, by sme mali robiť zodpovedne a dôkladne.

Všetko dotiahnuť do konca. Buďme dôslední, spoľahliví a zodpovední. Nerobme polovičatú robotu. Všetky kroky si dobre premyslime. Pokojne analyzujme. Ak treba, vyhľadajme radu. Nerobme zbrklé a unáhlené rozhodnutia. Ak sa raz rozhodneme, choďme pevne za cieľom. Nezdržujme sa váhaním a nekonečným prehodnocovaním.

Nemali by sme zastať na polceste.

Pracujme cieľavedomo a disciplinovane. Bez zbytočného rozptyľovania. Základnou charakteristikou slabých ľudí je, že veci nevedia dotiahnuť do konca. Robia mnoho vecí naraz. Odskakujú od jednej k druhej. Chýba im sústredenosť, trpezlivosť i disciplína. Rýchlo sa nadchnú a rýchlo vychladnú.

Ak niečo robíme, snažme sa to robiť dobre a kvalitne.

Naučme sa umeniu zaostrovať. Zaostrime a koncentrujme sa na jeden bod. Tým bodom je stanovený cieľ. Nenechajme sa zdržovať a rozptyľovať. Napríklad. Ak študujeme dôležitý koncepčný materiál, nesledujme zároveň televízor. Ak sme na dôležitom rokovaní, sústreďme naplno myseľ a pozornosť na predmet rokovania a jeho účastníkov. Nerozmýšľajme nad včerajším futbalovým zápasom ani nad miestom našej budúcej dovolenky. Naše zmysly, náš zrak a sluch môžu byť atakované vonkajšími podnetmi. Sú to senzorické orgány. Vnímajú a analyzujú podnety. Robia to podvedome a automaticky. Mozog je bombardovaný, koncentrácia narušená a pozornosť oslabená.

Vyhýbajme sa zbytočným zvukovým a obrazovým kulisám.

Zaťažuje to telo, myseľ i zmysly. Znižuje výkon a kvalitu činnosti. Žime v prítomnosti. Neodbiehajme myšlienkami. Ak niečo robíme, tak to naozaj robme. Nerobme viac vecí naraz. Akoby sme naháňali dvoch zajacov. Nechytíme ani jedného.

Strom Zdravia 2