Chrbát a jeho tréning

Poškodenie chrbtice a bolesti chrbta sú každodenné civilizačné  problémy.

Zdravá a funkčná chrbtica je naša zodpovednosť. A tiež náš osobný záujem ! Nikto za nás nič neurobí. Každý z nás sa musí pustiť do práce a udržovať chrbát v zdraví a dobrej kondícii. Funkčnosť nášho chrbta je jednou zo základných podmienok kvalitného života. Naopak, život s bolesťami a funkčným obmedzením chrbtice nás posúva na vedľajšiu koľaj.. Kvalita života klesá, radosť zo života sa stráca. Podmienkou maximálnej funkčnosti chrbtice je naša kondícia, pružnosť nášho tela, svalová sila a štíhla postava. Smer teda poznáme.. Každý z nás by mal mať vytvorený vlastný individuálny program pre ochranu svojej chrbtice. Tento program je vynikajúca investícia do vlastného zdravia a budúcnosti. Zabezpečí nám zdravú chrbticu a dostatok síl i energie pre plnohodnotný a produktívny život.

Tréning musí byť cieľavedomý a systematický.

Nie je to jednorázová záležitosť, ale dlhodobý proces. Základom tréningu je aktívne izolované naťahovanie. Cieľom je získanie ohybnosti. Ohybnosť je základ, princípy aktívneho naťahovania sú jednoduché. Svaly pracujú ako antagonisti. Ak sa jeden sval predĺži, tak jeho náprotivok, teda antagonista sa skráti. Umožní tým vykonanie pohybu. Ak chceme, aby sa sval , naopak predĺžil, alebo natiahol musíme ho uvoľniť. No sval sa nemôže uvoľniť, pokiaľ stále pracuje. Tak fungujú antagonisti. Ak svaly napneme, tak sa skrátia a kontrahujú. Prvé svaly, ktoré chceme naťahovať sú uvoľnené, lebo sú to izolované svaly.

Aktívne izolované naťahovanie je komplexná a presná metodika.

Vhodná literatúra a erudovaní tréneri presne vysvetlia ako toto cvičenie správne realizovať. Na aktívne izolované naťahovanie nadväzuje aktívne izolované posilňovanie. Základ je rovnaký, efekt opačný. Pri aktívnom izolovanom posilňovaní sa jeden sval uvoľní a natiahne. Pri relaxácii sa jeho antagonista sa skráti, aby umožnil pohyb. Skrátený sval je tak aktivovaný. Jeho antagonista je izolovaný a uvoľnený. Posledným cyklom v tréningovom programe je kardiotréning. To je osobitná kapitola.

Tento systematický program ochrany nášho chrbta je efektívny spôsob prevencie.

Prináša pomerne rýchle a hmatateľné výsledky. Po niekoľkých týždňoch vidíme výrazný  posun vpred. Jednoduché postupy a cvičenia prinášajú pozoruhodné výsledky.

Je to jednoduchá metóda !

Stačia len minimálne a nenáročné podmienky. Dostatok miesta na podlahe, pevná stolička, dlhý povraz, poprípade sada závaží. Žiadna veľká investícia. V podstate stačí chuť a odhodlanie. Nepotrebujete veľa času. Stačí tak 20-30 minút denne. Napríklad, vynechajme večer správy v televízii.. Nahraďme balastný čas užitočne stráveným časom. Cvičenie je určite užitočný čas. Robíme niečo pre seba a vlastné zdravie. Vymedzme si preto, každý deň potrebný čas na cvičenie.

Začnime pomaly a postupujme krok za krokom !

Cvičenie nie je trápenie, ale odmena. Prispôsobujme cvičenie počasiu, ročnému obdobiu a momentálnej dispozícii. Sú dni, kedy nie je vhodné cvičiť.. V dňoch maximálnej vyčerpanosti, alebo nastupujúcej choroby. Napríklad počas chrípkovej sezóny. Urobme si vhodné miesto na cvičenie. Zaobstarajme si vhodné a pohodlné oblečenie. Nebude asi rozumné cvičiť v hrubých teplákoch..

Nikdy necvičme hneď po jedle  !

Ľahké jedlo je lepšie a vhodnejšie, za hodinu po jedle sme pripravení k cvičeniu.. Odborníci odporúčajú vedenie tréningového denníka. Zaznamenávajme si jednotlivé cvičenia. Po čase si uvedomíme pokroky, ktoré sme dosiahli. Cvičme systematicky a v správnom poradí. Pozor, neprežeňme to ! Hlavne na začiatku.

Triezvo zhodnoťme svoje možnosti a hranice.

Predídeme tým možným zdravotným komplikáciám a problémom. A tiež, cvičenie si tak neznechutíme ! Každý má svoje hranice. Ak cítime, že sa blížime k hranici, tak radšej zabrzdime. Niet sa kam ponáhľať, kam sme neprišli dnes, určite prídeme neskôr.

Cvičenie je naozajstná radosť !

Ten, kto vydrží, sám sa o tom presvedčí. Behom krátkeho času, zvyčajne pár týždňov. Odmenou bude zdravá chrbtica a bezbolestný chrbát. Dobrá cieľová prémia.

Strom Zdravia 2