Kašeľ a jeho liečba

Kašeľ je nepríjemný a veľmi častý zdravotný problém.

Kašeľ môže byť akútny, alebo chronický. Kašeľ nie je samostatnou chorobou. Kašeľ je príznakom ochorení. Predovšetkým ochorení dýchacieho systému. Nie vždy ! Kašeľ nie je len príznakom respiračných ochorení. Pravdou zostáva to, že akútny kašeľ najčastejšie vzniká v súvislosti s akútnym respiračným ochorením. Hovoríme predovšetkým o chrípke, akútnom zápale priedušiek, akútnom zápal prínosových dutín, či zápale pľúc. Prípadne ako prejav prítomnosti cudzieho telesa v dýchacích cestách. Chronický kašeľ sprevádza astmu, CHOCHP, tuberkulózu, alebo nádory pľúc. Kašeľ sa môže tiež spájať s niektorými psychickými ťažkosťami, či ochoreniami zažívacieho traktu.

Kašeľ znepríjemňuje život, znižuje jeho kvalitu i celkový komfort pacienta.

Každý z nás to zažil. Nepríjemný a tvrdohlavý kašeľ je nemilý spoločník. Záchvaty kašľa, neutíchajúci kašeľ, či vykašľiavanie spúta nie je práve príjemný pocit. Máme všetci svoje skúsenosti v bojoch s kašľom. Aká je dnešná realita ? Lekárne sú plné prípravkov proti kašľu. Známe, menej známe, či úplne nové produkty. Zaručené i nezaručené recepty… Aspoň podľa reklamy. Kupujeme, platíme, skúšame. Niekedy úplne chaoticky. Liekov je veľa. Možností veľa, kto sa v tom vyzná ? Pár základných informácií pre orientáciu. Lieky proti kašľu delíme schematicky na dve základné skupiny.

Prvou skupinou sú expektoranciá.

Tie sa delia na dve podskupiny. Mukolytiká znižujú viskozitu vzniknutého hlienu. Menia jeho fyzikálne vlastnosti a rozpúšťajú vzniknuté hlieny. Tak umožňujú ľahšie a pohodlnejšie vykašľiavanie hlienov. Sekretomotoriká zvyšujú tvorbu riedkych hlienov, dynamiku jeho vykašľiavania a pomáhajú ľahšiemu čisteniu priedušiek od nahromadených hlienov.

Druhou skupinou sú antitusiká.

Antitusiká sú lieky na tlmenie kašľa. Majú iné využitie ako expektoranciá. Používajú sa predovšetkým na potláčanie chronického kašľa. Na potláčanie patologického, neúčelného a vyčerpávajúceho kašľa, ktorý vzniká pri chronických ochoreniach dýchacích ciest. Antitusiká nevedú k odstráneniu hlienov, len k tlmeniu kašľa. Kodeinové antitusiká znižujú citlivosť kašľacích centier v CNS . Pozor na vznik závislosti ! Nekodeínové antitusiká tlmia a eliminujú podnety ku kašľu. Tým znižujú stimuláciu kašľacích centier v CNS.

Nezabudnime na staré a osvedčené fytoterapeutické produkty !

Netreba ich podceňovať. Máme k dispozícii mnoho kvalitných prieduškových čajov, ktoré vedia účinne pomôcť pri liečbe kašľov. Na báze osvedčených rastlinných produktov, ktoré pri vhodnej kombinácii a správnom zložení majú výborný a pritom veľmi prirodzený efekt. Sú dôležitým doplnkom liečby. Ako pri akútnom, tak i chronickom kašli. Nezabudnime ani na med, či zázvor. Tisícročné skúsenosti netreba podceňovať. Nielen chémia môže liečiť…

Strom Zdravia 2