Chôdza a chrbtica

Chôdza je najprirodzenejšia a najzdravšia forma pohybu.

Obyčajná chôdza na vlastných nohách predstavuje veľmi jednoduchú, ale pritom úžasnú formu pohybovej aktivity. Historický a fylogenetický vývoj človeka je úzko spätý s jeho schopnosťou vzpriamenej chôdze na dvoch nohách. Podľa vedeckých odhadov, človek chodí po vlastných nohách už viac ako tri milióny rokov. To je už slušné číslo !

Chôdza a chrbtica sú anatomicky a funkčne úzko prepojené.

Chôdza od sa od útleho detstva podieľa na vývoji a funkcii chrbtice. Chôdza je jednoduché, pohodlné a bezplatné telesné cvičenie. Má pozitívny účinok nielen na chrbticu, skelet, či svalstvo, ale i na funkciu srdcovocievneho systému. Chodiť môže každý. S výnimkami ľudí, pripútanými na lôžko, či invalidný vozík. Ale to je úplne iná kapitola. Všetci ostatní môžeme chodiť. Od útleho detstva až po seniorské roky. Samozrejme, existujú obmedzenia súvisiace s vekom a chorobami, no i tie nemôžu byť prekážkou pravidelnej chôdze.

Pravidelná chôdza je základným predpokladom pre udržanie hybnosti a pohyblivosti celého ľudského tela.

Chôdza zrýchľuje metabolizmus. Stimuluje krvný obeh. Udržuje celkovú fyzickú kondíciu. Chôdza posilňuje skelet i svalstvo. Udržuje v kondícii kĺby i chrbticu. Pravidelná chôdza je na nezaplatenie. Príroda obdarila človeka schopnosťou chôdze. Príroda dokonalým spôsobom vytvorila a zariadila celú biomechaniku ľudskej chôdze. Zabezpečila dokonalú súhru celého tela. Súhru dolných i horných končatín, chrbtice a celého svalového a kĺbového systému.

Odborníci pokladajú rýchlu chôdzu za najdravšiu a najprirodzenejšiu formu pohybu.

Určite poznáme nordic walking. Veľmi zdravá a efektívna forma chôdze. Zapájajú sa významnou mierou i horné končatiny. Chôdza je veľmi bezpečná forma pohybovej aktivity. Poranenia pri chôdzi sú veľmi zriedkavé a vzácne. Väčšie úrazy a poranenie pri obyčajnej chôdzi ani nemôžu vzniknúť. Na rozdiel od iných foriem pohybu, ako napríklad bicyklovanie, či lyžovanie. Samozrejme i chôdzu treba praktizovať s rozumom a istou miernosťou. Postupovať rozumne, postupne zvyšovať dávky, tempo i obtiažnosť.

Odborníci radia chodiť rýchlejšie a bez zbytočnej záťaže.

Záťaž sa neodporúča. Nosenie činiek, či iných závaží môže spôsobiť problémy a zdravotné ťažkosti. Závažia menia dynamiku chôdze a zaťažujú úpony svalov. Predovšetkým horných končatín a ramien. Poznáme veľa foriem chôdze. Od jednoduchej prechádzky so psom až po náročnú vysokohorskú turistiku. Možností je veľa. Chôdza v prírode prináša veľa príjemných a pozitívnych vnemov. Pomáha telu i duši. Ak doplníme pravidelnú chôdzu s aktívnym posilňovaním a naťahovaním svalov dosiahneme výborný synergický efekt. Významne profituje i naša chrbtica. Chrbtica potrebuje pravidelný pohyb.

Strom Zdravia 2