Tehotenstvo a chrbtica

Tehotenstvo je nádherné a neopakovateľné obdobie v živote každej ženy.

Hovorí sa, že počas tehotenstva je žena najkrajšia. Nezostáva mi iné, len s radosťou súhlasiť. Je to obdobie šťastia a radostného očakávania. Toto krásne a radostné obdobie má i svoje malé zdravotné trápenia. Jedným z nich sú časté bolesti chrbta.

Bolesti chrbta počas gravidity berieme ako niečo normálne a prirodzené.

V podstate je to pravda. Nárast telesnej váhy u tehotnej ženy znamená zvýšenú záťaž na pohybový systém. Chrbtica nie je výnimkou. Skôr naopak. Je to práve chrbtica, ktorá si to odnáša svojim najväčším zaťažením. Bolesť chrbta začína najčastejšie koncom prvého trimestra gravidity. Pokračuje počas jej celého trvania a zvykne pokračovať i niekoľko mesiacov po pôrode. Statická záťaž v podobe zvýšenej celkovej telesnej hmotnosti ženy je individuálna, pohybuje sa v priemere medzi 10-15 kg.

Bolesti najčastejšie prevažujú v dolnej časti chrbtice.

Udáva sa , že takmer polovica tehotných žien má počas gravidity problémy s chrbticou. Problémom v tomto období je obmedzená možnosť liečebných zásahov. Užívanie liekov je počas tehotenstva zakázané. Ich užívanie je možné len vo výnimočných prípadoch, kedy je bezprostredne ohrozené zdravie matky, alebo plodu. V prípade potreby by tehotná žena mala vždy konzultovať lekára. Rozhodne by sa nemala sama liečiť a už vonkoncom by nemala svojvoľne užívať lieky. Kvalitné tehotenské poradne učia ženy, ako udržovať svoju chrbticu v dobrej kondícii. Naučia ženy pod odborným dohľadom potrebným cvičeniam. Stanovia správny cvičebný program podľa individuálnych potrieb a požiadaviek.

Pravidelné cvičenie prospieva matke i dieťaťu !

Začať by sa malo už vo včasnej fáze tehotenstva. Tehotné ženy by mali dodržiavať isté pravidlá, aby pomohli šetriť svoju chrbticu. . Nemali by zdvíhať veľké a ťažké bremená. Nemali by sa ohýbať v páse pri dvíhaní predmetov zo zeme. Snažiť sa spať na boku, medzi kolená vložiť vankúšik. Mali by nosiť správnu obuv s nízkymi opätkami a dobrou oporou klenby. Posteľ by nemala mať nevhodné a mäkké matrace. Na sedenie používať stoličky s dobrým operadlom a podľa potreby podložiť driekovú časť malým vankúšom. Ako dobrá pomôcka pri bolestiach chrbta sa osvedčuje použitie tehotenského pásu. Tehotná žena by mala mať počas dňa dostatok času a priestoru na kvalitný odpočinok. Dodržiavať pitný režim a správne spánkové stereotypy. Pohyb, tekutiny, spánok a odpočinok sú účinnou prevenciou mnohých komplikácií gravidity. Chrbtica nie je výnimkou.

Strom Zdravia 2