Miesto pre zdravý spánok

Správne zariadená spálňa je brána k pokojnému spánku.

Spálňa je intímny a harmonický priestor. Spálňa je priestor na oddych, spánok a regeneráciu telesných a duševných síl. Platí zásada !

Nikdy si nezamieňajme pracovný priestor a priestor na spanie.

Sú to dva prísne oddelené priestory s odlišnou funkciou a poslaním. Knihy, časopisy a pracovné materiály do spálne nepatria. Vonkoncom tam nepatrí notebook, alebo mobilný telefón. Patrí tam iba rozčítaná kniha na nočnom stolíku.

Televízor do spálne rozhodne nepatrí !

Televízor, ani iné elektrické spotrebiče. Televízia vysiela neustále obrovské kvantá svetelných a zvukových podnetov. Vysiela veľa rušivých obsahov. To všetko je zvukový, svetelný a obsahový balast. Balast, ktorý zaťažuje mozog i zmysly. Správna poloha a umiestnenie postele, ako i celkový priestor spálne majú svoje pravidlá. Odborníci radia. Dostatok priestoru okolo postele. Nad hlavou by sa nemali nachádzať žiadne poličky a predmety, ktoré by evokovali pocit, že nám môžu spadnúť na hlavu.. Nočné stolíky by mali byť odsunuté od postele.

Správne a kvalitné matrace sú nevyhnutnou podmienkou kvalitného spánku.

Matrac by mal byť minimálne o 20 cm dlhší ako telesná výška. Šírka matracu pre jednu osobu je minimálne 90 cm. Na lamelové rošty sú vhodné penové matrace. Na latové rošty skôr pružinové matrace. Vysoká kvalita a správne fyzikálne vlastnosti by mali byť samozrejmosťou. V súčastnosti máme v obchodoch k dispozícii výber dobrých a kvalitných matracov. Matrac by mal byť elastický, antialergický a prispôsobivý. Veľkosťou by mal zodpovedať výške a váhe používateľa. Zodpovedať jeho vlastným proporciám.

Spálňa by vždy mala byť tmavá miestnosť.

Voľba osvetlenia by mala byť citlivo a premyslene zvažovaná. Spálňa rozhodne nepotrebuje stropné svetlá. Nepotrebuje svetlá, ktoré by svietili ležiacemu človeku do očí. Nepotrebuje svetlá, ktoré by pôsobili rušivo a dráždivo. Ostré farby svetla sú nevhodné. Odborníci odporúčajú jemné pastelové farby. Nie je to však žiadna železná doktrína. Každý má svoj individuálny vkus. Rozhodujúcim cieľom zostáva, aby sa každý vo svojej spálni cítil príjemne. Cieľom je, aby v spálni dobre a pokojne zaspával.

Správna izbová teplota a čistý vzduch pomáhajú navodiť kvalitný a pokojný spánok.

Spánok je podmienkou zdravého života. V spánku strávi každý človek približne tretinu svojho života. Nie je to krátky čas. Spánok si zaslúži dobré a zdravé podmienky. Spánok je naša zdravotná základná priorita.

Strom Zdravia 2