Kontrastná sprcha

Kontrastná sprcha je jednoduchá a účinná preventívna metóda na posilnenie nášho zdravia.

Predmetná metóda je naozaj jednoduchá a ľahko dostupná. Sprchu má s malými výnimkami asi každý z nás.. Nevyžaduje veľkú námahu ani žiadne zvláštne premáhanie. Len odvahu začať a chuť vydržať. Kontrastná sprcha nás príjemne prekvapí. Zvýši našu imunitu a spríjemní život.

Kontrastná sprcha spočíva v striedaní teplej a studenej vody pri sprchovaní.

Princíp je jednoduchý. Najprv pár minút sprchovanie teplou vodou a potom cca pol minúty studenou vodou. Tento rituál 2-3 krát po sebe zopakovať. Pri sprchovaní postupujeme od hornej časti tela smerom dole. Hlavu môžeme, ale nemusíme vynechať. Striedanie teplej a studenej vody robíme postupne a opatrne. Len postupne zvyšujme teplotný rozdiel vody. Pomaly a trpezlivo. Ale systematicky a vytrvalo ! Najlepší čas na kontrastnú sprchu je ráno, nie je to samozrejme žiadne železné pravidlo. Niektorí odporúčajú po kúpeli chvíľu trieť telo uterákom.

Kontrastná sprcha má veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus.

Aktivuje metabolizmus a biologické procesy v ľudskom tele. Zvyšuje celkové prekrvenie tela. Organizmus sa očisťuje a regeneruje. Posilňuje sa srdcovocievny a nervový systém. Zlepšuje sa cirkulácia krvi v organizme. Zlepšuje sa prekrvenie jednotlivých orgánov. Zlepšuje a posilňuje sa imunita. Človek sa cíti svieži a pozitívne stimulovaný. Postupne sa fixuje radosť a príjemný pocit spojený s kontrastnou sprchou.

Kontrastná sprcha pôsobí prostredníctvom kože.

Naša pokožka predstavuje pomerne veľkú plochu. Táto plocha je priamo vystavená tepelným účinkom striedanie teplej a studenej vody. Cez pokožku sa predmetný teplotný efekt prenáša na podkožie, svalstvo a vnútorné orgány. Základným predpokladom trvalých pozitívnych účinkov je pravidelnosť. Pravidelné opakovanie, pevná vôľa a disciplína. Kontrastná sprcha nie je jednorázový výstrelok. Je to systematická metóda na zlepšenie a posilnenie zdravia.

Strom Zdravia 2