Ochrana pred zimou

Zimy sú stále tuhšie a dlhšie.

Také sú skúsenosti posledných rokov. Nechajme teraz stranou diskusie o globálnom otepľovaní. Hľadanie príčin nechajme na odborníkov a ekológov. Zaoberajme sa zimou. Zimou ako takou. Účinkom zimy na človeka. Na jeho život, psychiku a organizmus.

Zima bola pre človeka vždy náročným a záťažovým obdobím.

Vedeli to už naši predkovia. Poznali účinky zimy na ich život. Na polia a lesy, na ich každodenné prežívanie. Doba sa našťastie zmenila. Priniesla nám mnoho výhod. Väčšina z nás už nie je bezprostredne ohrozená účinkami zimy. V domoch a bytoch sa chvalabohu stále kúri. Máme k dispozícii kvalitné teplé oblečenie. Máme možnosti a prostriedky, ako zime odolávať. Napriek tomu, robíme často chyby a zimu podceňujeme. Nie je to rozumná stratégia.

Zima, chlad a vietor bezprostredne vplývajú na zdravie človeka.

Ľudský organizmus je počas zimy vystavený mrazom, vetru, chladu i náhlym zmenám počasia. Nehovoríme teraz o kalamitách na cestách. Zima môže mať v niektorých prípadoch výrazne negatívny vplyv na zdravie a celkovú výkonnosť.

Rozhodujúcim ochranným faktorom pre účinkami zimy je oblečenie.

Odborníci vypočítali, že až 30 % telesného tepla uniká cez nepokrytú hlavu ! Až 20 % tepla uniká cez nepokryté ruky. To sú vysoké čísla, hodné zamyslenia. Používanie čiapok, šálov a rukavíc výrazne pomôže ľudskému organizmu pri udržaní a akumulácii potrebného tepla. Používanie ochranných prostriedkov počas športovania, ale i počas bežného života je preto viac ako dôležité. A predsa ! Riadime sa často viac módou, zvykmi a ľahkomyseľnosťou ako zdravým rozumom. Výsledok ? Nabúraná imunita, časté ochorenia, návštevy u lekára. Oslabenie organizmu a strata telesnej i duševnej výkonnosti. Opakované ochorenia negatívne menia život človeka. Pri výbere nášho ošatenia dávajme prednosť kvalite, odolnosti a praktickosti pred výstrelkami módy.

Zimné oblečenie by sa malo skladať z viacerých vrstiev.

Jedna, alebo dve vrstvy rozhodne nestačia. Prvou vrstvou je vždy tielko. Drží telesné teplo a odvádza telesný pot. Predstavuje takzvanú ventilačnú vrstvu oblečenia. Druhá vrstva zabezpečuje rovnováhu medzi tepelnou izoláciou a odvádzaním telesnej vlhkosti. Kvalitná košeľa, kvalitné tričko s dlhými rukávmi, či tenký svete dokáže dobre splniť túto funkciu. Treťou prirodzenou vrstvou je sveter. Ten môže byť tenší i hrubší. V závislosti od konkrétnych vonkajších podmienok. Sveter je niečo ako tepelný izolátor. Nakoniec ešte štvrtá vrstva. Kabát, vetrovka, alebo vrchník z kvalitného materiálu. Odolného voči zime i vetru. Najlepšie z kvalitného syntetického materiálu. Ktorý neprepúšťa vlhkosť a chráni pred vetrom a dažďom.

Nikdy nezabúdajme na kvalitnú zimnú obuv !

Veľmi dôležitý faktor. Kvalitná obuv, kvalitná podrážka, neporušený povrch. Obuv treba pravidelne ošetrovať a udržovať v suchu a čistote. S obuvou úzko súvisia i ponožky. Venujme čas a pozornosť ich správnemu výberu. Nedajme sa nachytať nákupnými akciami. Veď ide o naše zdravie. Kupujme také ponožky, ktoré majú dobré izolačné vlastnosti a dokážu odvádzať pot a eliminovať vlhko.

Strom Zdravia 2