Spánok má pravidlá
Starosti, strach, únava a napätie sú nočnou morou ľudskej mysle.
Tragické udalosti v živote, ako strata životného partnera, strata zamestnania, alebo strach z choroby sú faktory, ktoré silno narušujú zdravý spánok. Menované príčiny fungujú na úrovni podvedomia. Nie je vôbec ľahké sa s nimi vyrovnať. Pridružuje sa i samotný strach z nedostatku spánku a strach z následnej únavy a vyčerpanosti. Kruh sa uzatvára. Na rad prichádza spánkový program. Začína uvoľnením napätia. Odborníci radia. Založiť si individuálny spánkový a tréningový denník. Na Slovensku pôsobia viaceré spánkové labolatóriá, ktoré ponúkajú odborné poradenstvo. Učia, ako zlepšiť a skvalitniť spánok.
Spálňa je miesto na spánok. Zohráva svoju nenahraditeľnú úlohu pre udržanie kvalitného spánku.
Posteľ by mala byť v najtichšej miestnosti v byte. Bez elektrických spotrebičov. Pri teplote 16 až 18 stupňov Celsia. Pri vlhkosti okolo 50 percent. Miestnosť by mala byť úplne tmavá, bez akýchkoľvek rušivých svetelných elementov. Príjemná hudba a harmonické tóny môžu byť naopak vhodnými podpornými faktormi zaspávania. Príjemná tlmená a pomalá klasická hudba. Zvuk morských vĺn, alebo praskanie ohňa môžu vytvárať príjemnú a uvoľňujúcu zvukovú kulisu.
Pre zdravý a kvalitný spánok je nenahraditeľný dostatok kyslíka a pohybu počas dňa.
Súčasťou spánkového programu je pravidelný pohyb a telesná aktivita. Neodporúčajú sa silové a vytrvalostné športy. Najmä tesne pred spaním. Dlhá a príjemná prechádzka so psom pred spaním dokáže zázraky. Zabudneme pritom na problémy a starosti dňa. Zamerajme myseľ na pozitívne ciele. Zamerajme myseľ na pekné a príjemné, čo sme zažili. Myslime na to, čo nám prinieslo radosť a potešenie. Večer zahoďme všetky starosti za hlavu.
Jedlo zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravého spánku.
Správne jedlo v správnom čase a správnym spôsobom je dôležitý podporný faktor pre zdravý spánok. Zlé stravovacie návyky a stravovacie chyby môžu so spánkom poriadne zakývať ! Ťažké jedlá. Veľké porcie. Zlé kombinácie jedál dokážu so žalúdkom a trávením poriadne zacvičiť. A nielen s ním. I so spánkom ! Jesť by sa malo najmenej tri hodiny pred spaním. Na druhej strane, ani hlad nie je vhodným faktorom pre dobré zaspávanie. Pozor na povzbudzujúce prostriedky !
Myslíme tým kávu a rôzne kofeínové a stimulujúce nápoje .
Nadmerná konzumácia počas dňa a ich užívanie vo večerných hodinách znamenajú vážne ohrozenie kvality spánku. Tiež alkohol dokáže spánok poriadne skomplikovať. Pozor na neodborné a nekontrolované užívanie liekov na spanie ! Lekári sa stretávajú často s týmto fenoménom. Prehnaným a nekontrolovaným užívaním týchto prostriedkov ich účinnosť postupne klesá. Spánok sa tak nezlepšuje. Skôr naopak.