Mrazivé dni

S nástupom zimy prichádzajú i studené a mrazivé dni.

Žiadne prekvapenie. S klesajúcou teplotou sa znižuje i naša komfortná zóna. Teploty klesajú hlavne v noci, ale ani mrazivé dni nie sú výnimkou. Ohrození sú predovšetkým seniori, deti a ľudia s chronickými ochoreniami. Samozrejme, existujú individuálne rozdiely. Človek, ktorý žije v horskom prostredí je viac navyknutý na zimu a mrazy ako ten, ktorý žije v miernom a teplejšom prostredí. V každom prípade, mrazivé počasie si vyžaduje našu pozornosť a potrebnú mieru osobnej ochrany pred možným poškodením zdravia.

Ľudský organizmus reaguje na pokles vonkajšej teploty.

Náš organizmus je veľmi dômyselný a dokáže reagovať na zmeny. Má svoje prirodzené regulačné mechanizmy a je schopný mobilizovať potrebné rezervy. Dokáže s teplom hospodáriť tak, aby zabezpečil všetky dôležité životné funkcie. V mrazivých dňoch prednostne zásobuje teplom životne dôležité orgány ako srdce, mozog, či pľúca. Na úkor periférnych oblastí ako sú končatiny, či tvár. Takže logicky, práve na týchto miestach vznikajú omrzliny najčastejšie. Odborníci popisujú ako veľmi rizikovú kombináciu mrazu, vetra a vlhka. Komplikácie a omrzliny vznikajú vtedy najľahšie a najrýchlejšie.

Správne a dôkladné oblečenie zohráva kľúčovú úlohu.

Odborníci odporúčajú viac vrstiev oblečenia. Základná vrstva by mala dobre a tesne priliehať na pokožku. Mala by udržiavať sucho a odvádzať pot. Ako najvhodnejšie sa odporúča kvalitné termoprádlo. Stredná vrstva je predovšetkým izolačná. Mala by udržiavať teplo a izolovať od vonkajšieho chladu. Vonkajšia ochranná vrstva by mala byť z pevného a odolného materiálu, aby chránila pred vonkajším mrazom, snehom i vetrom. Veľký dôraz sa kladie na používanie čiapky, rukavíc a šálu. Práve hlava a krk sú veľmi rizikovými oblasťami, v ktorých dochádza k veľkým stratám tepla. Tieto oblasti disponujú najmenšou vrstvou podkožného tuku, takže sú najmenej chránené a izolované. Takže, pravidlo ! Nikdy nezabúdať na čiapku, šál i rukavice. Žiadne hrdinstvá, ani frajeriny nie sú namieste. Môže sa to ľahko vypomstiť. Pozor na vlhké a mokré oblečenie. V takom prípade sa treba rýchlo prezliecť a vymeniť vlhké časti oblečenia za suché.

So športom opatrne !

Športovať v mrazivých dňoch s veľkou dávkou opatrnosti a zdržanlivosti. Deti a oslabení jedinci by sa mali tomu radšej vyhnúť. Predovšetkým ľudia s chronickými dýchacími a srdcovými ťažkosťami. Vyhnú sa tak zbytočným problémom a rizikám. Predovšetkým pri teplotách pod mínus 10 stupňov Celsia riziko neúmerne a rýchlo stúpa. Zhoršuje sa funkcia a výkonnosť svalov a kostí, ľadový vzduch, ktorý sa dostáva do dýchacích ciest môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Takže rozum a zdržanlivosť ! Šport je zdravý, ale všetko má svoje hranice.

Horúci nápoj poteší, ale..

Samozrejme, dobrý horúci čaj po lyžovačke, alebo teplý grog v pohodlí horskej chaty nie je zásadným problémom, ale odborníci radia skôr vyhýbať sa alkoholu. Ten síce rozšíri cievy, ale uľahčuje i únik tepla. Dostatok tekutín je potrebný. Odporúčajú sa vlažné nealkoholické nápoje v dostatočnom množstve. Kofeínové nápoje nie sú tiež príliš vhodné.

Nezabudnime kúriť..!

Naoko banálny problém. Stále viac ľudí dnes nedostatočne vykuruje svoje domy. Najčastejšie z ekonomických dôvodov. Problémom môžu byť i starí ľudia na vidieku, ktorí vykurujú tradičnými metódami. Často nemajú dostatok prostriedkov ani vlastných síl,  aby si dobre a efektívne dokázali vykúriť svoje priestory. Problémom môžu byť i budovy s veľkými stratami tepla, kde dochádza z technických dôvodov k veľkým únikom tepla. Riziko podchladenia a sprievodných zdravotných problémov stúpa. Mali by sme si preto všímať i svoje okolo a ľudí, žijúcich okolo nás. Predovšetkým seniorov a osamelých ľudí. Teplo domova nie je pre každého samozrejmosťou.

Strom Zdravia 2