Dnavý záchvat

Dna, odborne nazývaná dnavá artróza je chronické metabolické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kĺbové štruktúry.

Ochorenie je charakterizované vysokými hladinami kyseliny močovej v krvi. Rozpadom buniek dochádza k uvoľnenie purínov, ktoré sa menia na kyselinu močovú. Okrem tejto endogénnej kyseliny močovej, ľudské telo prijíma i exogénne puríny, ktoré prijíma v strave. Zvýšená hladiny kyseliny močovej v krvi má za následok, že sa začne vyzrážať do formy kryštálov, ktoré sa nazývajú uráty. Tieto kryštály sa usadzujú v kĺboch, alebo sú podkladom pre vznik urátových obličkových kameňov.

Zvýšená hladina kyseliny močovej sa nazýva hypeurikámia.

Môže byť primárna a sekundárna. Primárna sa často vyskytuje v rodine. Vznik a rozvoj primárnej dny podporuje obezita, cukrovka, mužské pohlavie a potrava s vysokým obsahom purínov. Sekundárna dna vzniká predovšetkým pri onkologických ochoreniach a poškodení obličiek.

Najčastejšou komplikáciou dny je akútny dnavý záchvat.

Postihuje kĺby. Najčastejšie malé kĺby na rukách a nohách. Potom kolená a členkové kĺby. Postihnutý kĺb je červený a opuchnutý. Horúci a silno bolestivý. Často býva prítomná i horúčka. Stav si vyžaduje lekársku intervenciu a rýchlu a efektívnu liečbu. Ako liek v prípade akútneho dnavého záchvatu sa používa najčastejšie Colchicin. V niektorých prípadoch sa kombinuje i s NSA na tlmenie silných bolestí.

Chronická dna je ukladanie urátov v mäkkých tkanivách a v podkoží.

Tvoria sa tam urátové uzlíky, ktoré sa nazývajú tofy. Cieľom liečby udržiavanie hladiny kyseliny močovej v krvi. Základom je diéta a užívanie liekov ako napríklad allopurinol. To je základom prevencie akútneho dnavého záchvatu a rozvoja následných chronických dnavých komplikácií.

Správna diéta a stravovanie je základným predpokladom pre kontrolu hladiny kyseliny močovej v krvi a tým i následných dnavých komplikácií.

Človek, trpiaci týmto ochorením by mal dodržovať predpísanú diétu. Mal by sa vyvarovať tých druhov potravín, ktoré zvyšujú hladinu kyseliny močovej v krvi. Dodržovanie predpísanej diéty býva pre časť pacientov nepríjemným problémom. Dochádza tak často k diétnym chybám a následným zdravotným komplikáciám. Zopár základných pravidiel. Vynechať potraviny s vysokým obsahom purínov. Predovšetkým červené mäso, hovädzie, bravčové i divina. Vnútornosti, ryby i mäsové vývary. Kakao, čokoláda, čierna, káva, huby i pivo.. Pomerne dlhý zoznam. Dlhý zoznam obľúbených potravín.. Ten, kto prežil poriadny dnavý záchvat si určite rozmyslí, čo si dá na večeru.. Dnavý záchvat nie je žiadny príjemný zážitok. Prichádza väčšinou náhle a bez varovania. V mnohých prípadoch stačí obyčajná diétna chyba.

Strom Zdravia 2