Chlad a bolesti kĺbov

Mnoho ľudí trpí bolesťami pohybového systému. Bolesti sa príchodom chladného počasia zhoršujú.

Taká je skúsenosť. Ľudí s bolesťami kĺbov, svalov, či chrbtice stále pribúda. Niektorí udávajú takmer permanentnú bolesť. Niektorým sa bolesti opakovane vracajú. Predovšetkým starší ľudia trpia chronickými ochoreniami pohybového systému. Odborníci popisujú veľa konkrétnych chronických zápalových, či degeneratívnych ochorení pohybového systému. Pacienti opakovane navštevujú lekárov, dlhodobo užívajú lieky a mnohí z nich podstupujú i nevyhnutné chirurgické zákroky. Vekom výskyt a intenzita ťažkostí stúpa. Žiaľ, problémy postihujú stále viac i nižšie vekové skupiny.

Dominujúcim klinickým prejavom býva bolesť. Zhoršuje sa zimou a chladom.

Pacienti si dobre uvedomujú túto realitu. Príchodom zimy a chladných dní sa ich ťažkosti zhoršujú. Bolesti kĺbov sú silnejšie a intenzívnejšie. Presné vysvetlenie nemáme. Nepoznáme presný patofyziologický mechanizmus, ktorý to spôsobuje. Odborníci hovoria o nedostatku slnečného svetla, o znížení prekrvenia, o nedostatku pohybu. Nepoznáme žiadnu konkrétnu príčinu, možno to bude skôr kombinácia viacerých negatívnych faktorov. Faktom zostáva, že chladom sa zhoršujú bolesti kĺbov. Platí to v prípade pacientov s dlhodobými chronickými problémami, ale platí to i v prípade zdravých ľudí.

Klinické poznatky a empirické skúsenosti potvrdili negatívny účinok chladu v prípade bolestí kĺbov a celého pohybového systému.

Ročné obdobie nedokážeme ovplyvniť. Nedokážeme ovplyvniť každoročný príchod chladných dní. S prichádzajúcim chladom sa musíme jednoducho popasovať. Odborníci odporúčajú niekoľko jednoduchých zásad a pravidiel. Základom je udržovať sa v teple. Potrebujeme kvalitné zimné oblečenie. To samé o sebe nestačí. Dôležité je, aby sme sa i správne obliekali ! V tom sú veľké rezervy. Stačí sa pozrieť na ulicu.. Mnoho ľudí sa oblieka nesprávne a nedostatočne. Móda je móda, tá sa často mení, ale zdravie je len jedno..Obliekajme sa dostatočne a správne. Nech sú kĺby a svaly v teple. Odborníci odporúčajú i dostatok pohybu a dodržiavanie pitného režimu. V posledných rokoch prichádza do popredia i otázka správneho stravovania a dostatočného príjmu potrebných látok, vitamínov a minerálov. Dostatok tekutín je nevyhnutný pre výživu a udržiavanie funkcie kĺbových chrupaviek.

Chlad nepodceňujme !

Nemusí sa to vyplatiť. Následky nemusia prísť hneď. To sa týka predovšetkým mladších ľudí. Po niekoľkých rokoch môže ľahostajnosť začať prinášať svoje negatívne ovocie. V podobe nepríjemných a opakujúcich bolestí kĺbov, svalov, či chrbtice. Tie sa môžu postupne stupňovať a veľmi negatívne ovplyvňovať celkovú kvalitu života  a veľmi limitovať celkovú pracovnú výkonnosť. Chlad je nenápadný, no vytrvalý protivník.

Strom Zdravia 2