Zdravie a istota

Nespoliehajme sa na šťastie a náhodu.

Nikto za nás nič neurobí. Šťastie je vrtkavé a praje pripraveným. Iní sa spoliehajú na náhodu. Jedno pekné slovenské príslovie hovorí, že náhoda je vôl. Výstižné a presné. Čakanie na náhodu môže trvať večne. Ani sa nemusíme dožiť dňa, keď si nás náhoda nájde. Nádej nie je stratégia. Nádej je predovšetkým otázka viery a presvedčenia. Nie je to pohodlný návod k dlhému a zdravému životu. Preto treba aj niečo urobiť.

Zdravie nie je len šťastie a náhoda.

Niekto žije sto rokov v zdraví a dobrej kondícii. Druhý zomrie v päťdesiatke na infarkt. Je to naozaj o šťastí ? Niečo tu nesedí. Ak odhliadneme od genetiky a objektívnych vonkajších faktorov, zistíme, že to nie je len o šťastí. Prečo niektorí ľudia žijú dlhšie ? Majú nejaké špeciálne gény, ktoré im predurčujú dlhý život. Niektorí možno. Väčšina nie. Toto vysvetlenie nedáva jasný zmysel. Sú ľudia, ktorí  pre svoje zdravie celý život niečo robia. Iní to nerobia. Spoliehajú sa na šťastie.

Berme si príklad od ľudí, ktorí prežili dlhý a zdravý život.

Ak sa hlbšie zamyslíme, nájdeme inšpirácie. Nájdeme i vysvetlenia. Jednoducho im záležalo sa svojom zdraví a žili tak, aby tento cieľ reálne naplnili. Robili všetko, aby sa k tomu cieľu priblížili. Záležalo im na vlastnom zdraví. Určite každý pozná zákon akcie a reakcie. Definoval ho Issac Newton. Každá akcia vyvolá rovnakú reakciu, len opačne orientovanú. Každý krok, každý čin vyvolá svoj následok a dôsledok. Ak počas života robíme kroky pre posilnenie a budovanie zdravia, následkom bude lepšie zdravie a dlhší život. Niektorí ľudia viac rozmýšľajú a cítia zodpovednosť. Tí druhí sa väčšinou nezamýšľajú nad svojim životom. Tým pádom ani nad vlastným zdravím. Žijú zo dňa na deň, spoliehajú sa na šťastie a náhodu. Hľadajú výhovorky. Zodpovednosť ich veľmi netrápi. Načo ? Zodpovedné myšlienky skôr zaťažujú. Veď nejako bude.. Určite. Otázka je, ako dlho ?

Strom Zdravia 2