Pohodlie, náš vnútorný nepriateľ

Nepoznáme nič nebezpečnejšie a zákernejšie ako naše vlastné pohodlie.

Naše pohodlie je elementom, ktoré postupne zbaví väčšinu z nás zdravia a úspechu. Miro Veselý vo svojej skvelej knihe Ako dosiahnuť úspech píše o takzvanej zóne pohodlia. Zóna pohodlia je priestor, do ktorého sa snažíme vtesnať svoje aktivity. Presné a aktuálne. Lepší výraz sotva nájdeme. Mnohí ľudia by chceli byť zdraví. To je logické a rozumné. Ale otázka. Čo preto robia? Väčšinou málo, alebo nič. Čo im v tom bráni ? Odpoveď je krátka. Bráni im v tom ich pohodlie. Nechcú opustiť svoju zónu pohodlia. Vyhýbajú sa podvedome námahe. Načo sa namáhať? Ľahšie  je sedieť pri televízore ako behať po lese… Chcem schudnúť? Áno, ale rezňov sa nevzdám! Chcem mať viac peňazí? Jasné! Ale vzdelávať sa mi nechce. A nakoniec, kedy? Každý večer som predsa na pive..

Pohodlie. Naše pohodlie je najsilnejší a najhúževnatejší vnútorný nepriateľ.

Predstavuje hrozbu. Pre naše zdravie. Pre našu spokojnosť a pokoj v rodine. Pohodlní ľudia majú problémy. Postupne sa s tým väčšinou vyrovnajú. Nie pohodlnosť, ale zlá politika vlády sú na vine ! Postupne strácajú zdravie a úspešne priberajú. Ich pracovný výkon klesá. Záujem o ich služby je stále menší, pohodlných ľudí je všade veľa. Je z čoho vyberať.. Ťažšie a ťažšie sa vzdávajú vlastnej pohodlnosti. Stále namáhavejšie opúšťajú zónu pohodlia. Postupne rezignujú. Uspokoja sa, že podobných ľudí je veľa. Podľahnú falošnému pocitu vlastného pokoja. Načo sa namáhať? Táto filozofia je základom nezdravého a neproduktívneho života.

Cesta vpred začína prekonaním vlastného pohodlia.

Cesta vpred začína opustením doterajšej zóny pohodlia. Nie je to krátka ani ľahká cesta. Kto vydrží, dočká sa odmeny. V práci i živote. V zdraví i kondícii. Dosiahne pokoj v rodinnom i osobnom živote. Kto sa rozhodne zotrvať vo vlastnom pohodlí, ten sa sám stáva jeho obeťou.

Strom Zdravia 2