Pokoj, krásna a vzácna hodnota

Pokoj je najdôležitejšia hodnota, ktorú potrebujeme pre dlhý a spokojný život.

Aké krásne slovo ! Vyžaruje priam nebeskú energiu. A predsa. Pokoj je tá hodnota, ktorá nám dnes asi najviac chýba. Žijeme v období trvalého a permanentného nepokoja. Pomaly sme už mnohí zabudli ako naozajstný pokoj vlastne vyzerá. Pomaly začíname pochybovať, či niečo také vôbec existuje. Stratili sme pokoj a tak i radosť zo života. Zažiť skutočný pokoj je ako napiť sa čistej vody zo studničky. Osvieži, dodá silu telu i duši. Všetko, čo sa deje okolo nás narušuje náš pokoj a rovnováhu. Svet je dnes plný vnútorných a vonkajších tlakov. Reklama, obchody, porovnávanie s vonkajším svetom a naše túžby nás neustále pripravujú o pokoj. Časté, rýchle a často i samoúčelné a nezmyselné zmeny znamenajú stratu pokoja.

Nepokoj je najväčší rizikový faktor pre vznik všetkých ochorení.

Nepokoj nás ničí. Pomaly, dokonale a systematicky. Nepokoj ničí naše zdravie. Vyvoláva úzkosť a depresie. Berie nám radosť zo života. Nepokojný človek nikdy nebude ani šťastný, ani spokojný. A čo je najhoršie, nebude ani zdravý. Chorý človek býva väčšinou plný nepokoja a neistoty. Nepokoj ho skôr, či neskôr pripraví o zdravie.

Náš pokoj je z veľkej časti v našich vlastných rukách.

Napriek všetkým negatívnym skutočnostiam, nie sme bezmocní. Strážme si svoj pokoj ! Nenechajme si ho zobrať ! Nemusíme byť najúspešnejší, ani najšikovnejší. Nemusíme mať to najlepšie auto, ani najväčší byt. Pritom môžeme mať pokojný a zmysluplný život. Môžeme žiť v pokoji a dostatku a nemusíme súťažiť s okolím o nezmyselné prvenstvá.. Môžeme žiť v zdraví i pokoji. My sami sa rozhodujeme o smere našej cesty. Rýchlo zistíme, kde pokoj nachádzame a kde ho strácame..

Pokoj v živote je naše rozhodnutie.

Je to trochu plávanie proti prúdu. Ľahšie je nechať sa unášať prúdom. Len nevieme, kde skončíme.. Plávanie proti prúdu znamená vyvinúť určitú energiu. Duševnú i telesnú. Nazbierať odvahu, silu a rozhodnosť. Pokoj nie je ľahké získať ani ho udržať. Podarí sa to len skutočne silným ľuďom. Pokoj je spojený s pevnou vôľou, sebadisciplínou a hodnotovou integritou. Náš pokoj je naša najdôležitejšia osobná hodnota. Stojí za to. Nebo i svet  milujú pokojných ľudí. Pokoj nám pomôže v živote, v našich vzťahoch i v hraničných situáciách. Pokoj je veľmi príjemná a pozitívna hodnota. Subjektívne i objektívne.

Strom Zdravia 2