Peniaze sa hodia

Peniaze sú pre život potrebné a dôležité.

Nech si každý hovorí svoje..! Žijeme v kapitalistickom systéme. Kapitalizmus je odvodený od slova kapitál. S tým nič nenarobíme. Slovami klasika. Je to objektívna realita existujúca mimo nášho vedomia. Ak chceme v tomto systéme fungovať, potrebujeme isté množstvo peňazí. Bez nich sa nepohneme. V prvotnopospolnej spoločnosti stačilo mať tovar na výmenu. Dnes potrebujete na každý nákup potrebné množstvo peňazí. Buď priamo bankovky, alebo platobnú kartu krytú peniazmi. Inak sme nahraní. Z obeda nebude nič..Hovoríme o praktickom živote. Taká je realita. Ak chceme nájsť spokojnosť, ale nemáme čo jesť, asi nám to nebude stačiť. Ak chceme, aby naša rodina mala spokojný a kvalitný život, bez peňazí to zase nepôjde. Nechceme ľudí nabádať na mamonárstvo ani na honbu za peniazmi. Ale treba si urobiť jasno v pojmoch. Treba si naliať čistého vína. Zlo robia ľudia, nie papierové bankovky.

Zámožný človek môže byť čestný a poctivý.

Poznáme veľa ľudí, ktorí si peniaze zarobili čestnou a tvrdou prácou. Svojim umom a energiou. Po prekročení istej hranice sa pre nich peniaze stávajú len splnenou potrebou a sprievodným javom ich života. Pochopia, že na dôležité veci v živote peniaze nestačia. Lásku, pokoj, priateľstvo a hlavne zdravie si za peniaze nekúpia. Ale mnohé iné veci áno. Náš bežný život je naplnený platením účtov, nákupmi v obchodoch, opravami auta, rezerváciami dovoleniek, či výstavbou domu. Čo s tým súvisí ? Peniaze a zase peniaze.

Zarobiť peniaze nemusí byť hanba.

Máme predsa ruky a rozum. Každý má príležitosť. Treba len začať. Zmobilizovať sily a schopnosti. Prekonať vlastné pohodlie a vysúkať si rukávy. Neverme romantickým ilúziám. Používajme svoj zdravý rozum. Na začiatku stačí i pevná vôľa, disciplína a správna motivácia.

Zarábajme peniaze a nakladajme s nimi rozumne.

Nech nám rozumne slúžia. Nie my im ! Peniaze nám môžu pomôcť vykonať veľa dobrých a užitočných vecí. Pomôžu nám dosiahnuť hodnotné ciele. Poctivo a čestne zarobené peniaze prinášajú dobrý pocit. Sú odrazom schopností a ocenením našej práce. Peniaze nie sú všeliek. Nemôžme za ne kúpiť lásku, zdravie, rodinu ani vnútornú spokojnosť. To sú totiž hodnoty. A hodnoty sa nedajú vyčísliť peniazmi.

Strom Zdravia 2