Negativizmus a negativisti

Kto je negativista ? Ako ho spoznáme ?

Negativista je človek, ktorý v podstate má odpor ku všetkému. Ale najviac k samotnému životu. Život vidí v čiernych farbách a s nadšením to presvedčenie šíri ďalej. Negativizmus je niečo, ako vnútorné nastavenie. Nastavenie myslenia a podvedomia. Zamerané na negatívne scenáre. Negatívne nastavenie na vonkajšie podnety. Na ľudí v okolí. Na životné situácie. Reakcia je vždy negatívna. Negativista je sám pôvodcom negatívnych myšlienok a scenárov pre svoje okolie. Je šíriteľom poplašných a katastrofických správ a scenárov. Postoj obhajuje takzvaným realizmom.

Negativisti radi o sebe tvrdia, že sú realisti.

Sú presvedčení, že práve oni vidia reálne a objektívne. Majú tendenciu presviedčať okolie o pravdivosti svojich negatívnych názorov a presvedčení. Stretnutie s negativistom býva takmer vždy namáhavé a vyčerpávajúce. Zo stretnutia zostáva nepríjemný a ťaživý pocit. Niekedy až pocit strachu a úzkosti. Stretnutia s negativistami nebývajú príjemné. Život s negativistom prináša málo radosti a pokoja. Stáva sa, že negativizmus sa prenesie i na blízkych ľudí. Ohrození sú zvlášť mladí, vnútorne slabí a nezrelí jedinci. Ľudia, ktorím chýba zrelý názor na život.

Byť negativistom je jednoduché.

Netreba sa veľmi trápiť rozmýšľaním. Ide to samo. Skoro automaticky. Niekedy stačí len nemyslieť. Zostať pasívny a vyčkávať, čo prinesie život. Poprípade prečítať noviny, alebo pozrieť správy v televízii. Vraždy, násilnosti, krachy podnikov, stúpajúca nezamestnanosť a drogy. Katastrofa, tento svet v ktorom žijeme! Nemôžeme čakať nič dobré! Skôr, či neskôr príde katastrofa !  Nedá sa tomu vyhnúť. Tak prebieha myslenie negativistu. Tak sa vytvárajú a fixujú jeho myšlienkové stereotypy.

Pasivita je prirodzená vlastnosť negativistu.

Negativista nie je aktívny, ani činorodý. Načo? Aj tak je to zbytočné. Aký to má význam? Také sú typické myšlienkové pochody negativistu. Pasivita je vstupenka do sveta problémov. Negativista je vťahovaný do procesov a situácií, ktoré nevie ovplyvniť. Pasívnemu človeku sa málokedy splnia jeho sny a predstavy. Logickým následkom je práve negatívny postoj. Sklamania sa opakujú, negativistický postoj sa prehlbuje. Bilancia je negatívna. Výsledok jasný. Negativista je na svete.

Problémom negativistu je, že nemá žiadne ciele.

Nevidí zmysel svojho snaženia. Strach z neúspechov a sklamaní vysoko prevyšuje chuť k napĺňaniu cieľov. Negativizmus sa stáva jasným a trvalým životným postojom. Postupne sa automaticky upevňuje. Negatívny človek je vo svojej podstate bezradný. Nevie si často pomôcť a hanbí sa za to. V mnohých situáciách býva bezmocný. Rieši to často hnevom, niekedy až agresivitou. Negativista tým kryje bezmocnosť a neschopnosť riešiť danú situáciu. Táto politika, spolu s izoláciou je najlepšou cestou k zdravotným problémom a chorobám.

Negativisti sú vo väčšine prípadoch osamelí a izolovaní ľudia.

Sťažujú sa pritom na nepochopenie okolia. Obviňujú okolie, že im nerozumie a nechce načúvať ich názorom a argumentom. Negativisti často trpia chronickými ochoreniami. Následok negatívnych podnetov, ktoré organizmus dostáva z mozgu. Negatívne myslenie je živnou pôdou pre vznik rôznych ochorení. Negativisti často navštevujú lekárov a konzumujú veľa liekov. Nebývajú dobrými pacientmi. Spolupráca s nimi je zložitá a namáhavá.

Strom Zdravia 2