Kapitalizmus na rázcestí

Zlatý kapitalizmus končí.

Ilúzie sa strácajú. Dlho sme žili v ružových snoch a predstavách. Žili sme v predstavách, že kapitalizmus všetko vyrieši. V predstavách, že sme už na takej úrovni, že nás nič nemôže prekvapiť ani ohroziť. Prosperujúci a kvitnúci kapitalizmus na Západe 80. a 90.tych rokov minulého storočia, ktorý sme tak obdivovali, mení svoju príťažlivú tvár. Mení sa na nočnú moru. Pre štáty i jednotlivcov. Žiadny strom nerastie do neba. Toľko staré slovenské príslovie. Liberalizmus ani technologický rast nakopené problémy nevyriešili. Kapitalizmus sa dostal do novej fázy. Niektorí tomu hovoria kríza, druhí zase civilizačná zmena. Nič nie je zadarmo. Aj sny vždy niečo stoja. Sny sa skončili, dlhy zostali, problémy sa zväčšujú.

Zdanlivá prosperita a blahobyt išli na vrub zadlžovania, na účet budúcnosti a budúcich generácií.

Zadlžovali sa štáty, firmy i jednotlivci. Ekonomický rast bol financovaný z úverov a pôžičiek. Hypertrofované a rozšafné sociálne systémy žili na úkor budúcnosti. Politici nezvládli svoju úlohu. Politika zlyhala. Podľahla ilúziám o večnom raste a prosperite. Treba splácať dlhy a kresať výdavky. Nezamestnanosť stúpa. Obyvateľstvo starne. Výdavky na zdravotníctvo a dôchodky stúpajú. Očakávania sú stále vysoké. Ľudia boli dlho navyknutí viac brať a menej dávať. Mnohí. Politici sa hrajú s číslami a menia metodiky štatistík, aby upokojili obyvateľstvo, ratingové agentúry a hlavne seba. Namiesto pragmatických a systémových krokov a dôsledného šetrenia stále snívajú o zázraku. No zlatý kapitalizmus skončil. Nastáva éra šetrenia a miernosti. Nastáva éra strádania a skromnosti. Ako to vysvetliť na konzum a spotrebu orientovanému obyvateľstvu ? Obyvateľ Európy je viac zákazník ako rozumný človekom. Nabral úvery a čaká, že to niekto vyrieši. Pokiaľ možno, rýchlo a bezbolestne. Show must go on.. Spieva sa v jednej piesni.

Jedine realita, zdravý rozum a návrat k miernosti môžu pomôcť prekonať ilúzie o zlatom kapitalizme.

Zlaté éra skončila, mal by nastať čas zdravého rozumu. Nič nie je zadarmo. Treba sa vrátiť k hodnotám. Hodnotám ako rozum a morálka. Cieľom by nemalo byť len zarábanie peňazí a hromadenie nezmyselných materiálnych statkov, ale tvorivá práca a služba ľuďom a spoločnosti. Ekonomika nemusí dramaticky rásť, ale my môžeme celkom spokojne žiť. Všetko je v hlave. Pokiaľ si dokážeme v hlave urobiť poriadok, uvidíme realitu v iných farbách. Nie v ružových, ale príjemné odtiene nám zostanú. Nemusíme sa báť. Ľudia v histórii prežili oveľa horšie časy. Nájdeme veľa pozitívnych príkladov. Ilúzie a sny vždy raz skončia. Žiadny sen netrvá večne. Raz sa treba zobudiť, vstať a začať znovu.

Strom Zdravia 2