Dlhová pasca

Ľudia si zvykli žiť na úver.

Požičiavanie peňazí sa stalo národným športom. Mnohí z nás si zvykli žiť na dlh. Je to nebezpečná a riskantná hra. Nemusí sa dobre skončiť. V posledných rokoch sme boli svedkami silnej explózie úverov, leasingov a hypoték. Banky sa predbiehajú v naoko atraktívnych ponukách. Prístup k peniazom sa zrýchlil a uľahčil.

Ľudia si požičiavajú prakticky na všetko.

Na nové byty, nové autá a televízory. Berú si úvery na naoko komické produkty, ako sú dovolenky a vianočné darčeky. Výsledok ? Zadlžujú sa. A splácajú. Nielen splácajú.. Preplácajú ! Silno preplácajú. Keď si to spočítajú, tak zistia, že preplatili svoj tovar o 30%, možno 40 %. Zaplatili za rýchle a momentálne uspokojenie nejakej túžby. Túžby po niečom, na čo v danej chvíli jednoducho nemali. Užívali to, načo si reálne nezarobili. Účet je tvrdý a poriadne mastný. Preplatili poriadne tučnú sumu. Zaujímavé, že takého počínania sa často dopúšťajú práve nemajetní ľudia. Teda tí, ktorí by mali opatrne a zodpovedne narábať so svojimi skromnými prostriedkami. Dobre, keď milionár príde o 300-400 Eur, žiadna tragédia. Pre nemajetného človeka to môže byť mesačný zárobok. Peniaze, ktoré zarobil ťažkou prácou na stavbe, alebo pri páse v továrni. V čom je základná príčina ?

Väčšina ľudí má silnejšie túžby ako sú ich reálne finančné možnosti.

Riešenie ? Šup do najbližšej banky. V horšom prípade, do niektorej nebankovky. Drvivá časť ľudí považuje úver za jediný spôsob, ako sa dostať k peniazom a splniť svoju túžbu.

Väčšina dlhov vzniká za účelom spotreby.

Tieto dlhy sú zdrojom veľkej finančnej straty. Strácame od chvíle, keď sme vstúpili do banky. Splátky začínajú, úroky sa platia a tovar rýchlo amortizuje.. Auto starne, televízor morálne zastaráva. Deti dávno zabudli, čo mali pod stromčekom.. Niektorí nešťastníci riešia dlhy tak, že si berú stále nové pôžičky. Špirála sa roztáča, začína šialená jazda ! Málokto rozmýšľa nad dôsledkami. Však nejako bude.. Idylka končí, keď zazvoní exekútor. A vtedy to začne. Dlh sa navýši o poriadnu sumu. Byt ide do dražby. Koniec romantických  a naivných snov. Nastupuje realita.

Existujú i dobré a rozumné dlhy.

Rozumné sú dlhy, ktoré prinášajú po čase efekt a prosperitu. V zásade sú to úvery, ktoré slúžia na rozumné a premyslené podnikateľské zámery. Pomáhajú naštartovať výrobu a podnikanie. Výsledkom je predaj výrobkov, alebo služieb. Finančné efekty sú vyššie ako úroky. Podnikateľ zarobil na cudzích peniazoch. Vedel ich správne použiť.Vytvoril pracovné miesta a na trh priniesol nové produkty. Produkty, alebo služby o ktoré je záujem. To sú skôr svetlé výnimky. V tomto prípade ide o schopných, múdrych a pracovitých jednotlivcov. Ich cieľom je tvoriť a nie troviť. V tom je základný rozdiel.

Strom Zdravia 2