Negativizmus ako silná brzda

Všeobecnou tendenciou negativistov je ich vzájomné spájanie.

Majú snahu sa navzájom spájať. Komunikovať na rovnakej vlnovej dĺžke. Potvrdzovať a upevňovať svoje negatívne názory a presvedčenia. Vyberajú si témy, ktoré im pasujú do scenárov. Negativisti na navzájom radi a veľmi účinne utvrdzujú v názoroch a predstavách. Ich názory sa tým stále viac upevňujú. Sú stále viac presvedčení o svojej pravde. Typickou vlastnosťou negativistu okrem pasivity býva hnev a frustrácia. Hnev je nepríjemná emócia, na ktorú sa ľahko zvyká. Hnev má tendenciu sa opakovať a stupňovať. V zásade je prejavom neschopnosti a bezradnosti. Hnev je škodlivá a neracionálna emócia. Prináša škody. Sebe i okoliu.

Pozor na médiá!

Sú plné negatívnych informácií. Prečo? Lebo svet je plný negativistov, ktorí vyhľadávajú negatívne správy a podnety. Títo ľudia zabezpečujú médiám stabilnú a vysokú sledovanosť. Podľa toho môžeme usudzovať, aké množstvo negativistov žije okolo nás. Sú to práve negativisti, ktorí udržujú vysokú sledovanosť. Vidíme to podľa štruktúry programov. Programy sú plné násilia a teroru. Škandálov, tragédií a katastrof. Ak si pozrieme správy v televízii, viac ako polovica správ sa týka týchto oblastí. Vyzerá to, akoby naša krajina zažívala len tragédie a násilie. Je to jednostranné. Účelom nie je len informovať, ale dosiahnuť vysokú sledovanosť. Ide o našu pozornosť. Pozornosť je naša devíza. S pozornosťou treba citlivo a rozumne nakladať.

Paradoxné na negativistoch je, že sa za takých vôbec nepokladajú.

Pokladajú sa za tých, ktorí vidia veci objektívne. Pokladajú sa za tých, ktorí veci sledujú a bilancujú. Negativisti nie sú ľudia, ktorí bývajú spokojní so svojim životom. Sú zároveň presvedčení, že nič nemôžu dosiahnuť. Nič sa nedá, nič sa nemôže podariť. Čakajú ich len neúspechy a problémy. Načo sa do niečoho púšťať? Kto nič nerobí, nič nepokazí. Je to bezpečnejšie.

Negativista nehľadá riešenie.

Skúma, prečo to nejde. Skúma, prečo sa to nemôže podariť. Sústreďuje sa na problémy a prekážky. Logika hovorí, že čím viac sa na problémy a prekážky sústreďujeme, tým viac ich nachádzame. Negativisti často a s obľubou hovoria o iných ľuďoch. Všímajú si susedov a spolupracovníkov. Sledujú, čo robia herci a politici. Zaoberajú sa výsledkami hokejových zápasov, pamätajú si ktorý hráč strelil koľko gólov a koľko má nemanželských detí. Skúmajú a zamýšľajú sa nad vecami, ktoré nevedia ovplyvniť. Nad vecami, ktoré vo svojej podstate sú pre ich život bezvýznamné. Kupujú si desiatky novín a časopisov. Sledujú naraz tri-štyri programy, aby im niečo neušlo. Venujú pozornosť neproduktívnym činnostiam. Výsledkom sú stále nové negatívne emócie. Nepríjemnou vlastnosťou negatívnych emócií je, že trvajú dlho. Pozitívne emócie majú kratšie trvanie, v tom je ich nevýhoda. Čo teda robiť?

Vyhýbajme sa negativistom všade a vždy, ako sa len dá !

Snažme sa ich rýchlo identifikovať. Snažme sa ich rýchlo a účinne eliminovať zo života. Vyhýbajme sa tomu, čo nám škodí. Verme intuícii a pocitom. Chcú nám niečo povedať! Ak cítime negatívnu energiu, tak utekajme! Negativisti nás budú stále viac vťahovať do svojich myšlienok a predstáv. Človek môže skĺznuť do pasce a začať im veriť. A postupne sa sám meniť na negativistu.

Strom Zdravia 2