Zinok a prechladnutie

Prechladnutie je najčastejšie akútne ochorenie dýchacích ciest.

Každý z nás ho dôverne pozná. Sotva nájdeme človeka, ktorý by nepoznal, ako vyzerá prechladnutie. Prechladnutie je spôsobené akútnou infekciou dýchacích ciest. Najčastejšie vírusom, zriedkavejšie baktériami. Spôsobuje krátkodobé zhoršenie stavu, ktoré si vyžaduje zopár dní liečby. Postihuje úplne zdravých ľudí. Väčšinou má sezónny charakter. Rýchlo sa šíri v kolektívoch a komunitách. Typickým príkladom sú detské kolektívy v školách a materských škôlkach. Zdrojom ochorenia je chorý človek. Ochorenie sa dominantne šíri kvapôčkovou infekciou. Do priestoru sa dostáva z dýchacích ciest chorého človeka kašľom, či kýchaním. Horné dýchacie cesty sú vstupnou bránou do dýchacieho systému. Vírusy majú bránu otvorenú.. ! Menej často i priamym kontaktom s hlienom infikovanej osoby. Na rukách, či dotykom nosa a úst. K tomu dochádza najčastejšie v detských kolektívoch.

Prechladnutie má svoje typické príznaky.

Nádcha, kašeľ, opuch nosa, kýchanie, či horúčka. Bolesti svalov, hrdla a hlavy. Typické príznaky. K tomu celkový dyskomfort a pokazená nálada. Prechladnutie nie je vážne ochorenie, ale dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako na potvoru, prichádza deň pred dovolenkou, svadbou, či počas sťahovania.. Vtedy, keď sa to práve najmenej hodí. To poznáme.. Vírusy si čas veľmi nevyberajú. Alebo keď, tak ten najmenej vhodný. Prechladnutie je v 90% prípadoch spôsobené práve vírusmi. Najčastejšie sú to adenovírusy, rotavírusy a vírusy parainfluenzy. Baktérie sú oveľa menej časté. Dominujú streptokoky a haemofily.

Diagnostika a liečba je jednoduchá.

Každý všeobecný, či detský lekár si dokáže rýchlo poradiť. Diagnostika sa opiera o typické klinické prejavy. V niektorých prípadoch je potrebná i doplňujúca labolatórna diagnostika. Liečba prechladnutia je krátkodobá a symptomatická. Pár dní kľudovej liečby je potrebných. Kľud na lôžku, čaj, tekutiny, vitamíny. Cieľom liečby je zlepšiť symptómy. Takže. Kvapky do nosa, niečo na kašeľ, či na bolesti hlavy. Pokiaľ je to jednoduché prechladnutie, určite nevyžaduje ATB liečbu. Prežívanie a dĺžka liečby je vždy individuálna. Niekomu stačia 3-4 dni, iný potrebuje viac. Záleží od imunity.

Otázka imunity sa dostáva do popredia.

Podpora imunitných mechanizmov predstavuje prirodzenú obrannú bariéru pre vznikom prechladnutia. Aby sme vedeli odolávať, potrebujeme dostatočnú imunitu. Odborníci sa v posledných rokoch venujú pozitívnemu pôsobeniu zinku na posilnenie imunitných mechanizmov ako prevencie pred vznikom ochorenia. Tiež jeho pozitívnemu pôsobeniu pri zmiernení symptómov a dĺžky ochorenia.

Zinok je dôležitý esenciálny stopový prvok.

Zinok je minerál a nie je zdrojom energie. Nie je to ani liek. Je však nevyhnutne potrebný je správny priebeh dôležitých imunitných a biologických procesov v organizme. Zohráva pozitívnu úlohu v systéme imunitných mechanizmov a pozitívne ovplyvňuje priebeh a trvanie zápalových procesov. Má antioxidačnú aktivitu. Zinok je súčasťou regulačných a enzymatických systémov. Nedostatok sa môže prejaviť v častých a opakovaných infekciách. Imunita je oslabená, vírusy sa ľahšie a rýchlejšie uplatňujú.

Strom Zdravia 2