Nádcha a prechladnutie
Nádchu všetci poznáme.
Nádcha nie je vážne, ani dlhotrvajúce ochorenie. Nádcha je drobná, ale nepríjemná zdravotná mrzutosť. Mrzutosť, ktorá znepríjemňuje život. Zhoršuje výrazne kvalitu života. Zhoršuje nám dýchanie. Pacient s nádchou je mrzutý a cíti sa nesvoj. Je nesústredený a rozladený. Nečudo. Nádcha býva spojená s upchaním a výtokom hlienu z nosa. Sprevádzaná kýchaním a svrbením v nose. Podstatou nádchy je zápal nosovej sliznice.
Nádcha môže prebiehať ako izolované ochorenie, ale môže byť i súčasťou závažnejších stavov.
Nádcha môže sprevádzať, chrípky, angíny, či zápaly prínosových dutín. Vtedy býva spojená s bolesťami hrdla, kašľom a vysokými teplotami. Chrípku zvykne sprevádzať i celková únava, malátnosť, bolesti kĺbov a svalov. V niektorých prípadoch pacient vyžaduje presnejšiu diagnostiku a cielenú liečbu.
Nádcha býva často jediným prejavom banálneho prechladnutia.
Trvá väčšinou krátko. Začína krátkym suchým štádiom, ktoré po 1-2 dňoch prechádza do typického obrazu rozvinutej nádchy s upchatým nosom a výtokom veľkého množstva hlienov. Nazýva sa katarálne štádium nádchy. Príznaky vrcholia v priebehu 3-4 dní a postupne v priebehu ďalších 7-10 dní postupne zanikajú. Podľa závažnosti a priebehu môžeme nádchu rozdeliť na ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú. Prežívanie nádchy je rozdielne a individuálne. Subjektívne prebieha ťažšie u malých detí a pacientov s pridruženými chronickými ochoreniami dýchacích ciest.
Nádcha je vo väčšine prípadov spôsobená vírusmi.
Výskyt nádchy preto logicky kulminuje začiatkom jesene a počas zimy. Výskyt nádchy a prechladnutí zvyšuje prítomnosť vlhkého počasia. Náhle zmeny počasia a zmeny vonkajšej teploty podporujú vznik nádchy. Chlad zohráva v patogenéze vzniku nádchy a prechladnutia kľúčovú úlohu. Chlad a zima bývajú často spojené s oslabením imunitného systému. Pri oslabení imunitného systému dochádza k ľahšiemu uplatneniu patogénneho vplyvu pôsobiacich vírusov. Samotná nádcha i prechladnutie sú vždy priamo vyvolané pôsobením vírusov a baktérií. Chlad a zima zohrávajú sekundárnu, ale významnú podpornú úlohu. No nielen zima a chrípkové obdobia sú problémom !
Nadmerné a nekontrolovateľné používanie klimatizácie v horúcich letných mesiacoch môže byť spúšťacím mechanizmom nepríjemných nádchových stavov.
Silné nádchy z klimatizácií vedia v lete poriadne osladiť život. Najhoršie je, že v mnohých prípadoch nie je možné uniknúť z nezdravých priestorov. Mnohí ľudia musia v lete stráviť denne 8-10 hodín v týchto nezdravých priestoroch. To už nehovoríme o predavačoch v supermarketoch a obchodných centrách.. Chladný vzduch, rýchle zmeny teploty a oslabená imunita sú vstupenkou k opakovaným letným nádcham a prechladnutiam. Nič príjemné..
Nádchy sa najčastejšie šíria priamou kvapôčkovou infekciou.
Zdrojom je chorý človek. Chorý človek zakašle, alebo kýchne a my vdýchneme. Jednoduchá rovnica. Čím väčšia a častejšia expozícia, tým vyššia pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Najčastejším pôvodcom nádchy sú vírusy z kmeňa rinovírusov. Z baktérií najčastejšie Streptococus, Moraxella, alebo Haemophilus. Diagnostike je ľahká a rýchla. Skúsený všeobecný lekár sa dokáže rýchlo zorientovať. Dokáže oddiferencovať ľahkú akútnu nádchu od závažnejších zápalov dýchacích ciest. Pri opakovaných a dlhotrvajúcich nádchach treba myslieť i na možnosť chronickej nádchy, ako napríklad alergická nádcha.