Cigaretový dym

Pozrime sa na cigaretový dym.

Nebude to príjemná a radostná téma, ale patrí k životu. Každý fajčiar i nefajčiar by mali vedieť, čo obsahuje. Fajčiar preto, aby čím skôr prestal fajčiť a nefajčiar preto, aby nikdy fajčiť nezačal. Cigaretový dym obsahuje veľké množstvo voľných radikálov. Voľné radikály sú zodpovedné za celý rad ochorení a poškodení buniek. Nadmerná produkcia voľných radikálov zohráva významnú úlohu pri vzniku srdcovocievnych, pľúcnych, onkologických ochorení. Pri ochoreniach pečene, pankreasu, obličiek a vzniku chronických metabolických ochorení. Vplyvom voľných radikálov vzniká v organizme takzvaný oxidačný stres. Oxidačný stres v biochemickom jazyku znamená to, že sa poruší rovnováha medzi tvoriacimi sa voľnými radikálmi a ich prirodzenými vychytávačmi .

Tie sa nazývajú antioxidanty.

To je podklad pre vznik patologického procesu v organizme. Antioxidanty sú všetky systémy a látky, ktoré blokujú tvorbu voľných radikálov, respektíve oslabujú účinok už vzniknutých radikálov. Vysoký obsah antioxidantov sa nachádza v ovocí, zelenine, zelenom čaji, ale i červenom víne.

Ľudský orgán, ktorý je priamo vystavený účinkom cigaretového dymu sú pľúca.

Pľúca sú v priamom kontakte s vonkajším prostredím a to veľkou plochou, ktorý predstavujú ich pľúcne alveoly. Táto obrovská plocha je zodpovedná za to, že dýchací systém je veľmi citlivý na kyslík a na pôsobenie všetkých škodlivín z vonkajšieho prostredia. A tu je na prvom mieste cigaretový dym.

Výsledkom je tvorba reaktívnych foriem kyslíka, ktoré poškodzujú tkanivo pľúc.

Tieto reaktívne formy kyslíka vyvolávajú zápalové zmeny a ich následkom vzniká v pľúcach oxidačný stres. A ten je štartér pre vznik závažných chronických ochorení dýchacieho systému. Všetci poznáme astmu, chronickú bronchitídu, alebo CHOCHP. Spomenuli sme, že cigaretový dym obsahuje viac ako 4000 zlúčenín, z toho je skoro stovka jasne karcinogénnych. Jedným vdychom smeruje do organizmu viac ako tisíc voľných radikálov. Týka sa to aktívnych, ale i pasívnych fajčiarov.

Fajčiar je každým jedným vdychom cigaretového dymu vystavený pôsobeniu obrovského množstva voľných radikálov, ktoré sa podieľajú na vzniku ochorení.

Fajčiar stráca zdravie a stráca aj roky života. Celkom dobrovoľne. Ešte jedno veľmi smutné konštatovanie. Na následky nedobrovoľného fajčenia zomierajú i nefajčiari. Lepšie povedané tí nefajčiari, ktorí sa nedobrovoľne stávajú pasívnymi fajčiarmi. Teda členovia rodiny, alebo spolupracovníci fajčiara, ktorý im svojim fajčením ničí zdravie a skracuje život.

Teda už žiadne kompromisy. Nedajte si ničiť zdravie a život !

Fajčenie nepatrí do moderného sveta, je to hlúpy, drahý a samovražedný prežitok. Ak chcete adrenalín, skáčte s padákom. Tu máte vysokú štatistickú pravdepodobnosť, že to prežijete. Pri fajčení je to práve naopak. Máte vysokú štatistickú pravdepodobnosť, že neprežijete.. V lepšom prípade lekári a nemocnice. Fajčenie je dobrovoľné rozhodnutie. A dá sa rovnako dobrovoľne zmeniť. Tak do toho !

Strom Zdravia 2