Chronický zápal mandlí

Chronický zápal mandlí je častou príčinou takzvanej fokálnej infekcie.

Fokálne infekcie sa vyznačujú opakovanými zápalmi horných i dolných dýchacích ciest. Napriek liečbe sa ťažkosti znovu a znovu vracajú. Bezprostrednou príčinou ťažkostí v prípade chronického zápalu mandlí nie sú baktérie a vírusy z vonkajšieho prostredia, sídlom týchto patogénov a ložiskom zápalu sú samotné mandle. Mnohí pacienti s touto diagnózou navštívia ORL ambulancie. Fokálna infekcia prebieha vo vlastnom tkanive mandlí. Samotné napadnuté mandle sa stáva príčinou ochorenia a klinických ťažkostí. Chronický zápal postupne mení a deštruuje tkanivo mandlí. Mandle sa zväčšujú, fibrotizujú a sú zdrojom zápalu. Ich čistiaca a bariérová funkcia je narušená.

Napadnuté mandle sa stávajú nebezpečným zdrojom infekcií.

Infekcie nemusia prebiehať len lokálne. Toxíny z napadnutých mandlí sa môžu dostávať do krvného obehu a spôsobiť nebezpečné zápalové komplikácie. Môžu napádať kĺby, myokard i periférny nervový systém. Najčastejšími patogénmi sú streptokoky. Tie môžu byť i bezprostrednou príčinou vzniku reumatickej horúčky. Chronický zápal mandlí predstavuje potenciálne ohrozenie celého organizmu zápalovými procesmi a ich lokálnymi i vzdialenými komplikáciami.

Chronický zápal mandlí sa najčastejšie prejavuje opakovanými angínami.

Opakované angíny, opakované bolesti hrdla, nádchy, či nepríjemný zápach z ústnej dutiny. To všetko evokuje podozrenie na chronický zápal mandlí. Pacienti mávajú vo väčšine prípadoch trvalo zväčšené lymfatické uzliny na krku. To je prejavom chronického a perzistujúceho zápalu. Pacienti často trpia i zvýšenými teplotami, chronickou únavou a celkovou slabosťou. V organizme prebieha stále zápal. Zdrojom zápalu sú mandle.

Diagnostika chronického zápalu mandlí sa realizuje v ORL ambulancii.

Pacienta na toto vyšetrenie väčšinou odosiela všeobecný lekár. Dôvodom sú vo väčšine prípadov opakované angíny.ORL vyšetrenie vyžaduje trpezlivý a komplexný prístup. Začína podrobnou anamnézou. Nasleduje štandardné fyzikálne vyšetrenie stavu mandlí. Lekár posúdi celkový stav mandlí, ich veľkosť, farbu i tvar. V mnohých prípadoch rýchlo zisťuje prítomnosť hnisavého obsahu v tkanive mandlí. V prípade potreby sa doplnia i labolatórne a kultivačné vyšetrenia. V krvnom obraze sa často nájde vysoký počet bielych krviniek, vysoká sedimentácia a vysoké ASLO. Kultivačné vyšetrenia často dokážu prítomnosť streptokokov, či iných patogénnych baktérií.

Liečba chronického zápalu mandlí je chirurgická.

Spočíva v chirurgickom vybratí mandlí, takzvanej tonsilektomii. Vybratie mandlí má svoje presné a pomerne prísne indikácie. Ide o chronický zápal mandlí, opakované angíny, prípadne hnisavé ložiská v mandliach. Vybratie mandlí predstavuje odstránenie ich dôležitej bariérovej funkcie. Preto je presná diagnostika a prísna indikovanosť tohto chirurgického výkonu vždy namieste. V dnešnej dobe je indikovanie k tonsilektomii oveľa opatrnejšie a konzervatívnejšie ako v minulosti. Určitá zdržanlivosť je logická. Mandle viac nenarastú.. Indikovanie tejto operácie je potrebné v niektorých prípadoch konzultovať i s alergológmi, či inými odborníkmi.

Strom Zdravia 2