Ako liečiť chrípku
Chrípka je najčastejšie sezónne vírusové ochorenie.
Chrípka prichádza opakovane. Každý rok a každú sezónu. Nepoznám nikoho, kto by aspoň raz v živote nezažil chrípku. Chrípka je infekčné ochorenie. Šíri sa veľmi rýchlo. Zdrojom nákazy je chorý človek. Chrípka sa najčastejšie šíri kvapôčkovou cestou. Chorý človek kýchne a zdravý vdýchne ! Môže sa preniesť i dotykom. Rýchlo sa šíri v kolektívoch a komunitách. V školách, na pracoviskách, alebo v kolektívnych zariadeniach. V zariadeniach, ako sú internáty, alebo domovy dôchodcov. Ohrozené sú predovšetkým deti, starí ľudia a ľudia s oslabenou imunitou.
Začiatok ochorenia je náhly a prudký.
Pacient väčšinou dokáže presne časovo lokalizovať nástup prvých príznakov. V popredí dominujú celkové príznaky. Vysoké teploty, celková slabosť a malátnosť. Bolesti kĺbov a svalov. Postupne prichádza kašeľ a nádcha. Bolesti hrdla a pálenie na hrudníku. Niekedy i hnačky a nevoľnosť. Pacient sa cíti slabý a unavený. Stráca silu a výkonnosť. Chrípka je akútne infekčné ochorenie. Chrípka je spôsobená vírusmi.
Chrípka vždy vyžaduje domácu kľudovú liečbu.
Pacient by mal ležať 5-7 dní. Liečba vyžaduje pokoj, tekutiny, vitamíny a tlmenie vysokej teploty a bolestí antipyretikami. Väčšinou sa používa Paralen, Acylpyrin, alebo originálny Aspirin. Veľkej obľube sa tešia i rôzne hotdrinky, ktoré obsahujú paracetamol, vitamíny, tiež slabé analgetické látky. Používajú sa kvapky do nosa, kvapky proti kašľu, alebo prostriedky na bolestí hrdla. Samozrejme vitamíny. V prirodzenej, alebo syntetickej forme. Návšteva u lekára nemá veľký zmysel. Pacient by mal ležať a liečiť sa. Chrípka je vírusové ochorenie, nevyžaduje antibiotickú liečbu. Chrípku treba trpezlivo vyležať a doliečiť. Ležať v posteli, oddychovať, užívať lieky a piť tekutiny. Lekára navštíviť v prípade komplikácií, alebo v prípade zhoršovania stavu.
Lekára by mali navštíviť rizikoví pacienti.
Starí, chorí a polymorbidní ľudia. Pacienti, ktorí trpia závažnými chronickými ochoreniami. Malé deti a imunodeficientní pacienti. Chrípka môže znamenať pre ohrozené skupiny potenciálne riziko ! Pokiaľ je pochybnosť, či sa naozaj jedná o chrípku, návšteva lekára je potrebná. Komplikácie chrípky môže spôsobiť závažné poškodenia zdravia. Chrípka sa môže skomplikovať sprievodnou bakteriálnou infekciou. Následkom môže byť zápal priedušiek, prínosových dutín, priedušnice, alebo zápal pľúc. Komplikácie vyžadujú správnu a cielenú antibiotickú liečbu.
Komplikácie chrípky ohrozujú predovšetkým starých a chorých ľudí.
Mali by sa preto brániť pred kontaktom s chrípkou. Mali by sa brániť očkovaním a dodržiavaním prísnych hygienických a epidemiologických pravidiel. Predovšetkým pred a počas chrípkových epidémií. Štatistiky každý rok evidujú niekoľko smrteľných komplikácií chrípky u rizikových skupín obyvateľstva. Našťastie v porovnaní s celkovou chorobnosťou na chrípku je to nepatrné číslo. To neznamená, že chrípku treba podceňovať. Naopak. Zamerať sa na prevenciu. Zdravý životný štýl, dostatok tekutín, pohyb, surová zelenina a ovocie. Sauna a čerstvý vzduch prinášajú významné benefity ! Lepšiu kondíciu, silnejšiu imunitu a odolnosť voči chrípke.