Ako vzniká akútny kašeľ
Akútny kašeľ vzniká ako sprievodný jav akútnych respiračných ochorení.
Akútny kašeľ je najčastejšia forma kašľa, s ktorou sa lekári v praxi denne stretávajú. Štatistiky hovoria jasnou rečou. Každý rok liečia lekári tisíce akútnych ochorení dýchacieho systému. Začína to v detskom veku, postihuje produktívnych ľudí a nevyhýba sa ani seniorom. Akútne respiračné ochorenia sú najčastejšou príčinou práceneschopnosti. Pôvod akútnych respiračných ochorení býva v drvivej príčine spôsobený vírusovými, alebo bakteriálnymi infekciami. Infekcie sú prenosné, šíria sa rýchlo a expanzívne. Najmä v komunitách a kolektívoch. Majú v značnej miere sezónny charakter. Predovšetkým na jeseň, v zime a začiatkom jari. Môžu mať až charakter epidémie. Akútne respiračné ochorenia sú spravidla sprevádzané kašľom. Suchým dráždivým, alebo vlhkým produktívnym. Niekedy to môže byť krátkodobé banálne prechladnutie. Inokedy môže ísť o závažnejšie infekčné ochorenie.
Chrípka je najčastejšou príčinou akútneho kašľa.
Chrípku pozná pravdepodobne každý. Ochorenie je v drvivej väčšine sprevádzané kašľom. Kratším, alebo dlhším. Akútny kašeľ sprevádza i akútne zápaly prínosových dutín, akútne zápaly hrtana i akútne zápaly priedušiek. Kašeľ je často prvým varovným signálom, ktorý signalizuje začiatok ochorenia. V ťažších prípadoch môže viesť k zápalu pľúc, ktorý je sprevádzaný silným produktívnym kašľom. Akútne respiračné ochorenia si vyžadujú liečbu. Niekedy stačí krátka, niekoľkodňová liečba s čajom a vitamínmi. Inokedy trvá dlhšie a vyžaduje liečbu mukolytikami a expektoranciami. To sú lieky, ktoré uľahčujú a pomáhajú vykašliavaniu hlienu. Antitusiká tlmia prejavy intenzívneho suchého kašľa. Závažnejšie akútne respiračné infekcie si vyžadujú intervenciu lekára. Antibiotickú liečbu. V komplikovaných prípadoch i hospitalizáciu. Nebezpečenstvo sa týka predovšetkým detí a starých, oslabených ľudí.
Akútny kašeľ nemá vo väčšine prípadov dlhé trvanie.
Trvá niekoľko dní, maximálne 2-3 týždne. Trvanie akútneho kašľa je individuálne. Závisí od charakteru infekcie, účinnosti liečby a imunitnej výbavy jednotlivca. Akútny kašeľ je normálnym a fyziologickým sprievodným javom akútneho respiračného ochorenia. Kašeľ je reflexný obranný mechanizmus, ktorý pomáha udržiavať priechodnosť dýchacích ciest a zbavovať dýchacie cesty nadbytočných hlienov. Akútny kašeľ býva často spojený s inými príznakmi akútneho ochorenia. Býva to zvýšená teplota, celková slabosť a únava. Bolesti hlavy, či pálenie na hrudníku. Príznaky dotvárajú klinický obraz akútneho respiračného ochorenia.