Zimná záhrada

Príjemná a príťažlivá súčasť moderného domu.

V hre nie je len krása a estetika, ale i energetické dôvody. Základnou funkciou a poslaním zimnej záhrady je celoročné rozšírenie obytnej plochy. Rozšírenie obytnej plochy bez ohľadu na ročné obdobie a aktuálne poveternostné podmienky.

Dobre konštruovaná a správne prevádzkovaná zimná záhrada predstavuje významný prínos k energetickým úsporám domu.

Zimná záhrada nie je skleník ! Skleník je primárne určený na pestovanie plodín a rastlín. Zimná záhrada rozširuje obytný priestor. Primárne slúži na bývanie. V úzkom spojení s prírodou a vonkajším prostredím.

Zimné záhrady môžeme rozdeliť na vykurované a na nevykurované.

Rozdiel je v čase, v ktorom môže byť zimná záhrada reálne prevádzkovaná a užívaná. Nevykurované zimné záhrady slúžia v chladnom období predovšetkým na pasívne temperovanie domu ako vhodný priestor pre uskladnenie a prezimovanie kvetov a rastlín. Vykurované zimné záhrady sú prevádzkované a využívané prakticky celoročne.

Každá zimná záhrada má svoju nosnú konštrukciu.

Konštrukcia môže byť z ocele, dreva, hliníka, alebo plastu. Najčastejšie bola využívaná oceľ. Výhodou sú nízke obstarávacie náklady. Nevýhodou je vysoká váha a tepelná vodivosť.  Drevo vykazuje výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Nevýhodou je náročnejšia údržba. Drevo si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a impregnáciu. V dnešnom období dominuje hliník a plasty. Hliník je variabilný a ľahko tvarovateľný. Plasty sú zase lacnejšie. Niekedy sa využívajú i kombinované typy konštrukcií. Napríklad drevo- hliník, alebo drevo-plasty.

Kľúčovú úlohu pri budovaní zimnej záhrady zohráva zasklenie.

Sklo sa vo svojej kvalite rozlišuje podľa svetelnej priepustnosti a priepustnosti UV žiarenia. V praxi sa na zasklenie používa niektorý z typov izolačného dvojskla. Sklo sa často povrchovo upravuje a vypĺňa plynom na absorbovanie vlhkosti. Dobre konštruovaná a správne prevádzkovaná a nevykurovaná zimná záhrada udrží vnútornú teplotu počas zimy nad 5 stupňov Celsia. Pokiaľ je vystavená priamym  slnečným lúčom, teplota môže dosiahnuť i 15-20 stupňov Celsia.

Zimná záhrada tak predstavuje ochrannú a izolačnú tepelnú clonu.

Týmto mechanizmom môže ušetriť významné množstvo energie a tak i významné úspory. Náklady na vykurovanie klesajú, tepelná pohoda je zabezpečená. V prípade vykurovanej zimnej záhrady môžeme jej priestory využívať celý rok.

Dôležitým krokom je správny spôsob vykurovania.

Osvedčuje sa podlahové kúrenie. Moderným a často využívaným telesom je kozub. Pokiaľ dobre funguje tepelné prepojenie vykurovanej zimnej záhrady s ostatnými obytnými priestormi a má dobrú tepelnú izoláciu, tak dokáže pozitívne ovplyvniť celkovú energetickú bilanciu domu.

Potenciálnym problémom väčšiny zimných záhrad je vlhkosť vzduchu.

Vlhkosť sa zvyšuje pestovaním kvetov a rastlín v priestore zimnej záhrady. Pravidelné zalievanie kvetov zvyšuje vlhkosť vzduchu v priestore. Problémom môžu byť i bazény a vírivé vane umiestnené v zimnej záhrade. Vysoká vlhkosť predstavuje priaznivý terén pre vznik a prežívanie plesní.

Optimálna orientácia zimnej záhrady je južná strana.

Severná strana sa neodporúča. Zimná záhrad pôsobí na severnej strane ako teplotná izolácia, ale prístup slnka je minimálny. Pri západnej orientácii sú benefitom príjemné večerné chvíle. Východná orientácia je určená obdivovateľom vychádzajúceho ranného slnka.

Strom Zdravia 2