Zimná záhrada

Rozprávkovo krásna a rozkvitnutá zimná záhrada.

Splnený sen mnohých majiteľov domov a doteraz nesplnený sen niektorých budúcich stavebníkov. Takže, poďme chvíľu snívať.. Snívať, ale i trochu rozmýšľať a plánovať.

Zelená zimná záhrada nie je len romantika, ale i dôležitá stavebná úprava domu.

Stavebná úprava, ktorá si vyžaduje dobrý projekt, dôkladnú prípravu a kvalitnú realizáciu. Zostaňme teraz pri zeleni. Aké typy zimných záhrad poznáme ? Nechajme teraz bokom technické kritériá a zostaňme pri tej príjemnejšej stránke, teda pri vegetácii.

Subtropická zimná záhrada.

Bežný typ zimnej záhrady, kde sa pestujú rastliny, ktoré rastú v subtropických oblastiach. Počas zimy v nej rastliny prezimujú. V lete zvyčajne putujú na balkóny a terasy. Vhodné rastliny sú azalky, akácie, citrusy, gerbery, alebo oleander.

Tropická zimná záhrada.

Celoročne obytná, veľmi príjemná. Pestujú sa fikusy, filodendróny, banánovníky, ananásovníky, alebo strelície.

Sukulentná zimná záhrada.

Svojou klímou je blízka tej vo vnútri domu. Vlhkosť vzduchu je približne rovnaká. Pastujú sa predovšetkým mamilárie, alebo opuncie. Údržba je jednoduchá a pohodlná.

Vodná zimná záhrada.

Vzácnejší typ zimnej záhrady. Vyžaduje potrebné stavebné a technické úpravy. tento typ zimnej záhrady si udržuje vysokú vlhkosť vzduchu. Z toho dôvodu musí byť zimná záhrada technicky dobre oddelená od ostatných priestorov domu. Ako rastliny dominujú hortenzie, ruélie, alebo ardízie. Pomerne náročná údržba a starostlivosť. Vysoká vlhkosť, nebezpečenstvo vzniku a usadenia plesní sa zvyšuje. Vyžaduje systematickú starostlivosť.

Veľkosť a tvar zimnej záhrady sa môže rôzniť.

Rovnako tak i množstvo a rozmiestnenie rastlín. Rada skúseného odborníka a pestovateľa nie je na škodu. Predídete zbytočným problémom a stratám. Každá rastlina je iná, každá má svoje špecifiká.  Optimálne veľkosť zimnej záhrady je okolo 25 až 30 m2. Tie najmenšie môžu mať okolo 5-10 m2. Videli sme i väčšie a honosnejšie zimné záhrady. Tie si však vyžadujú špeciálnu starostlivosť, často i ruku skúseného záhradníka.

Strom Zdravia 2