Zelené fasády

Návod na zlepšenie energetickej bilancie domu nám ponúka sama príroda.

Zelená fasáda domu dokáže vo vykurovacom období znížiť spotrebu energie v našom dome až o 20 %. Naopak, v lete je spoľahlivým ochranným filtrom pred nadmerným prehrievaním domu.

Zelená fasáda je ekologický a estetický návod na skrášlenie a zefektívnenie prevádzky domu.

Nevyžaduje žiadnu veľkú investíciu, ani prevádzkové náklady. Zelená fasáda môže nahradiť polystyrén i minerálnu vatu. Esteticky nahradí vonkajší náter domu. Vytvorí dojem zelenej oázy. Popínavý porast postupne pokryje múry domu a vytvára ochranný obal pred nepriaznivými vonkajšími poveternostnými vplyvmi.

Zelená fasáda chráni dom pred mrazom i vetrom. V lete chráni pred silnými horúčavami a udržuje optimálnu vlhkosť v dome.

Porast po rokoch prikryje celý dom i strechu. Mnohí pesimisti varovali pre poškodením domu rozpínajúcimi sa porastami. Obavy sa nenaplnili. Naopak, zelená fasáda často predlžuje životnosť stavebných konštrukcií. Rastliny nenarušujú murivo, ani omietky. Podmienkou však je, aby boli múry správne ošetrené a pripravené na rast zelenej fasády. Problémom by bola stará omietka, alebo zateplenie kontaktným systémom. Vtedy nie je omietka dobre pripravená na rast popínavých rastlín. Odporúča sa vyčistiť povrch múru tlakovou vodou. Tým sa odhalia prípadné defekty, ktoré nebolo možné vidieť voľným okom. Prípadné škáry v omietke by predstavovali vhodný terén na prenikanie rastlín smerom dovnútra múru a tým i poškodenie a znehodnotenie omietky.

Na výber máme viacero druhov rastlín, ktoré môžu spoľahlivo pokryť povrch domu a vytvoriť súvislú zelenú fasádu.

Najčastejšie je to brečtan popínavý / Hedera helix /. Brečtan odoláva mrazu. Celoročne je pokrytý zelenými listami a dokáže sa vyšplhať až do výšky 10 metrov. Vytvára výbornú tepelnú izoláciu. Osvedčuje sa predovšetkým v chladnejších oblastiach. Alternatívou je pavinič trojlaločný / Panthenocisus /. Má veľké červené listy, šplhá do vysokých výšok a je veľmi dekoratívny. Pavinič sa hodí skôr do teplejších oblastí. Používa sa i hortenzia, alebo trúbkovec. Všetky tieto rastliny sú pomerne nenáročné. Nevyžadujú veľa živín. Skôr dostatok vody. Väčšinou sa kupujú v kontajneroch. To umožňuje ich výsadbu prakticky kedykoľvek v roku. S výnimkou mrazivých období. Jamy na vysádzanie rastlín sa kopú približne pol metra od základového múru. Použime kompost a dostatok vody. Dostatočné zalievanie porastu je základnou podmienkou na dosiahnutie dobrého výsledku. Zelená plocha listov dosahuje spolu obrovskú plochu, ktorá filtruje a zvlhčuje vzduch.

Zelená fasáda si vyžaduje pravidelnú a systematickú starostlivosť.

Pavinič i brečtan dosiahnu v priebehu pár rokov vysokú rýchlosť rastu. Rýchlo sa budú šíriť smerom na strechu. Môžu sa tlačiť do dverí, okien a dažďových zvodov. Preto je v období vegetačného pokoja dôležité venovať čas a pozornosť správnemu strihu. Strihu sa nemusíte báť. Vďaka výborným adaptačným a rýchlym regeneračným schopnostiam porast rýchlo dorastie a zakryje každú kozmetickú chybu, ktorá by náhodou mohla vzniknúť pri strihaní porastu.

Strom Zdravia 2