Ako šetriť s elektrickou energiou

Ceny elektrickej energie ďalej porastú.

Také sú prognózy odborníkov. Taká je i realita, logika nás nepustí. V každej domácnosti pribúdajú elektrické spotrebiče. Kedysi bola v domácnosti pračka, chladnička, rádio a televízor. To bol bežný štandard. Dnes? Pribudol počítač, alebo viac počítačov. Pribudla tlačiareň, alebo viac tlačiarní. Pribudli mikrovlnky, rýchlovarné kanvice, domáce roboty, umývačky riadu, elektrické pílky a kosačky… A nabíjačky mobilov. Aká je dnešná situácia? Piati členovia rodiny, päť mobilov, každý sa nabíja. Výsledok?

Spotreba elektrickej energie stále rastie.

Použili sme veľmi skromný odhad. Zabudol som na veľa iných elektrických spotrebičov, ktoré sa nachádzajú v domácnosti. Tak, ako rastie spotreba energie v domácnosti, tak porastú i účty za elektrinu. Každý z nás s napätím čaká na ročné vyúčtovanie. Aký máme nedoplatok? Aké zálohové platby nás čakajú ? Nepredpokladáme, že sa budeme vracať do stredoveku a prestaneme používať elektrické spotrebiče. To dnes nie je možné.

Prichádza do popredia naliehavá výzva, ako dokážeme efektívne a rozumne hospodáriť s elektrickou energiou.

Pri kúpe elektrického spotrebiča sa väčšinou zameriame na jeho cenu, kvalitu a parametre. Nemalú úlohu pri rozhodovaní zohráva dnes i móda. Aký typ mobilu teraz letí? Aké sú najnovšie novinky? Málokto si v tej chvíli uvedomí, že to zďaleka nie je konečná cena, ktorú sme zaplatili. Dajme teraz nabok servis a súčiastky. Zostaňme pri energii. Elektrický spotrebič, ktorý si plánujeme zakúpiť potrebuje na prevádzku elektrickú energiu. Do našej domácnosti pribudne ďalší žráč energie a účty sa zdvihnú.

Väčšia spotreba energie znamená väčšiu záťaž pre prírodu a životné prostredie.

Za vysokú spotrebu energie nie sú zodpovední len výrobcovia spotrebičov a reklama. Za vysokú spotrebu energie sme zodpovední predovšetkým my sami. Teda naša zodpovednosť a rozum v skutočnosti rozhodujú. Pohodlnosť, ľahkomyseľnosť a zlé návyky sú zodpovedné za plytvanie energiou.

Stačí sa zamyslieť, zohnať si pár informácií, zobrať rozum do hrsti, uvedomiť si svoju zodpovednosť a začať !

Začnite napríklad voľbou správnej tarify. Tá doterajšia nemusí byť tá najlepšia. Tarifa, ktorá bola vhodná doteraz nemusí zodpovedať potrebám dneška. Navštívte zákaznícke centrum. Žiadajte informácie, nechajte si vypočítať, ktorá tarifa je pre vašu domácnosť tá pravá. A podľa nej upravte svoju spotrebu a režim domácnosti. Ušetríte peniaze i energiu.

Zbavme sa starých spotrebičov.

Znamená to určitú záťaž na objem a tvorbu odpadu, to si uvedomujeme. Platí to hlavne pre chladničky, práčky a mrazničky. Nové moderné spotrebiče dokážu podstatne efektívnejšie využívať elektrickú energiu pre svoju prevádzku. Úspory energie môžu byť značné.

Pri kúpe nových spotrebičov sa zamerajme preto na kvalitu, úspornosť, efektivitu a životnosť výrobku.

Dajme prednosť kvalite, šetrnosti a dlhej životnosti pred cenou a rôznymi akciami. Sotva ušetríme. Zarobí ten, čo predáva. Kúpime lacný, nekvalitný výrobok, za pár rokov potrebujeme nový. Prerobili sme. A to už nehovoríme o energii. Nehovoríme o tom, koľko spotrebičov ide tak predčasne do odpadu. Nehovoríme o ekologických dôsledkoch takého konania a rozhodovania.

Strom Zdravia 2