Víno a jeho vôňa

Vôňa je prirodzená vlastnosť vína.

Dodáva vínu šarm a noblesu. Víno vnímame viacerými zmyslami. Nielen pohľadom a ochutnávaním, ale i vnímaním vône. Vdýchnime arómu vína a nechajme sa unášať. Nos musíme vložiť priamo do pohára a potom sa zhlboka nadýchnuť. Tento postup môžeme zopárkrát opakovať. Pri degustácii viacerých vín šetrime s nádychmi, nos sa dokáže rýchlo unaviť. Nos v pohári je ten najlepší a najspoľahlivejší postup na identifikáciu vône každého vína. Rozlíšenie a identifikácia vône je vecou praxe a skúseností.

Víno nám poskytuje širokú a pestrú škálu rôznych vôní.

Od ovocných, pripomínajúcich čerstvo natrhané ovocie, cez kvetinové vône až k maslovým, či korenistým arómam. Nechýbajú ani dubové, krémové, mandľové, či medové chute. Vinárske lexikóny ich uvádzajú desiatky. Rozdelené do skupín a podskupín. Sú vytvorené zoznamy vôní a chutí. Nechýba pritom ani bujará predstavivosť a bohatá ľudová tvorivosť. Koľko ľudí, toľko chutí. Koľko ľudí, toľko názorov. Žiadny nos nie je rovnaký. Každý má svoje preferencie.

Identifikácia vôní vína je jeden zo základných aspektov degustácie.

Cieľom je vytvoriť obraz o štýle a charaktere vína. Pri degustácii sa vždy spoliehajme na vlastné zmysly. Dôverujme svojmu nosu a zmyslom. Vytvorme si vlastný originálny názor. Nechajme pracovať našu fantáziu. Víno môže mať chuť broskyne, jablka, hrušky, žihľavy i jarnej trávy. Príroda je mocný čarodej. Dokáže sa zahrať so svojimi plodmi a vytvoriť zaujímavé kombinácie a kreácie.

Vôňa má i svoju intenzitu.

Tá sa môže líšiť pri každom víne. V závislosti od veku, odrody a kvality. Nezabúdajme na vôňu vína. Nechajme si čas a priestor na čuchové vnemy. Stojí to za to ! Víno dokáže zaujať nevídanými čuchovými vnemami. Je to zážitok, ktorý podčiarkuje originalitu vína. Naznačuje nám pôvod, odrodu i vek degustovaného vína. Poodhalí nám rúško svojho tajomstva.

Strom Zdravia 2