Víno a jeho farba

Pohľad na víno môže prezradiť veľa.

Každé víno je iné. Každé víno žiari svojim vlastným a nenapodobiteľným odtieňom. Prvé, čo si všimneme je čistota vína. Víno by malo byť čisté, bez zákalu a zahmlenia. Niekedy sa stretneme so sedimentom, čo nie je chyba vína.

Pozrite sa do pohára s vínom !

Nalejte si zhruba do jednej tretiny pohára. Pozerajte zhora. Kontrolujte jeho farbu a čistotu. Posudzujete farbu i hĺbku vína. Hĺbka sa určuje tým, ako ľahko môžete vidieť stonku pohára cez naliatu vzorku vína v pohári. Farba vína ho charakterizuje. Farba prezrádza vek, pôvod i odrodu hrozna. Hovorí sa, že biele vína prezradia menej svojou farbou. Červenú údajne viac. Biele vína môžu začínať od úplne svetlej až bezfarebnej po zelenú, žltú až hnedastú farbu. So stovkami odtieňov. Vek vína výrazne ovplyvňuje jeho farbu ! Biele vína časom menia farbu a tmavnú. Vinári konštatujú, čím chladnejšie podnebie, tým je biele víno svetlejšie a kyslejšie. Naopak, čím je podnebie teplejšie, tým získava víno viac žltú farbu a stráca kyslosť. Červené vína prezradia cez svoju farbu viac tajomstva. Kým biele vína vekom tmavnú, pri červených je to naopak. Stávajú sa vekom svetlejšími. Mladé vína majú silnú, purpurovočervenú a tmavú farbu. Vekom sa mení. Mení sa na rubínovú, granátovú, tehlovú až do hnedožltého nádychu. To, čo majú biele i červené spoločné je pravidlo, čím teplejšia je oblasť pôvodu, tým je víno tmavšie. Čím sú klimatické podmienky chladnejšie, tým je víno svetlejšie.

Nahnite zboku pohár !

Na svetlom pozadí nahnite pohár v 45 stupňovom uhle a pozrite sa na víno zboku, cez steny pohára. Tak najlepšie posúdite farbu vína, jeho odtiene i jeho hĺbku.

Zakrúžte rýchlo obsahom pohára !

Sledujte ako víno priľahne k poháru a ako sa pomaly vracia po stenách naspäť. Víno pomaly steká po stenách a vytvára takzvané nohy a slzy, povedané vo vinárskom jazyku. Víno, ktoré má nohy a slzy je sladké a má vysoký obsah alkoholu. Víno, ktorého sa okraj akoby rozpadáva a nemá tendenciu stekať v pramienkoch, je víno veľmi staré, alebo veľmi suché.

Spoznávanie farby vína je zaujímavé dobrodružstvo.

Skrýva v sebe veľa tajomstiev a zákutí. A tak trochu i poetiky a osobnej múdrosti. Farba vína je jeho prirodzenou vlastnosťou a výsadou. Stojí za pozornosť venovať farbe tohto nápoja trochu času a energie.

Strom Zdravia 2