Stolové víno

Stolové víno je najlacnejšia kategória vína.

Stolové víno je určené nenáročným konzumentom. Patrí k ľahším vínam. Stolové víno je určené na rýchlu spotrebu. Nie je vhodné na dlhšia skladovanie a vôbec nie na archiváciu. Nájdeme ho hojne zastúpené na regáloch hyper i supermarketov i menších obchodov.

Stolové víno je jednoduché a lacné víno.

Netreba ho haniť, ani zatracovať. Mnohí ľudia radi pijú i toto víno. Má svoju chuť i sviežosť. Má široké praktické použitie. Pri oslavách, rodinných stretnutiach, alebo k jednoduchým jedlám. Stolové víno sa hojne používa na prípravu vinných strikov. Mieša sa s vodou, sódou, či minerálkou. Rýchle a príjemné osvieženie na letné dni. Dodá tekutiny, obsahuje málo alkoholu. Stolové víno sa vyrába z domáceho i importovaného hrozna.

Stolové víno je cenovo prístupné širokému okruhu spotrebiteľov.

Stolové víno môže byť vyrobené v hociktorom štáte, bez ohľadu na pôvod hrozna. Zjednodušene povedané, vinár môže doviesť hrozno odkiaľ chce a vyrobiť z neho stolové víno. Výroba nie je náročné, skladovať sa nemusí, rýchlo sa konzumuje. Stolové víno má obsah alkoholu v rozmedzí od 9 do 15 %. Stolové víno nepodlieha prísnym parametrom ako ostatné druhy vína. Jeho kvalita a zdravotná neškodnosť podlieha kontrole, ale nepodlieha špeciálnemu zatriedeniu, ani preskúšaniu.

Etikety na stolovom víne musia obsahovať označenie STOLOVÉ VÍNO.

Pokiaľ bolo hrozno dopestované na Slovensku, tak môže byť označené ako Slovenské stolové víno. Na etikete sa povinne uvádza meno výrobcu, obsah cukru a objem vína, ktorý je vo fľaši. Stolové vína sa pravidla plnia do litrových fliaš. Môžu sa plniť i do demižónov. Vždy sa označuje farba vína. Biele, červené, alebo ružové. Na stolových vínach sa nikdy neuvádza odroda, ročník ani pôvod. Neuvádza sa vinohradnícky región, ani vinohradnícka obec. Stolové víno konzumuje veľa spotrebiteľov. Neprekvapuje, že práve stolové víno tvorí najväčší podiel zo spotreby vína. Ani naša krajina nie je výnimka. Stolové víno stále letí. Má svojich priaznivcov a zákazníkov. Nie je dôvod ho podceňovať, každý má možnosť si vybrať svoje víno.

Strom Zdravia 2